Повідомте про помилки | Обмін банерами | Напишіть нам   
International Birth Defects Information Systems "ОМНІ-Мережа для дітей" - Запобігання вродженим вадам
Мета: реабілітація і запобігання вродженим вадам, генетичним порушенням, вродженим аномаліям і порушенням розвитку

Мистецтво Навчання Вагітність
  • Створити систему нагляду за вродженими вадами розвитку за міжнародними стандартами.
  • Запобігати порушенням розвитку дітей, що виникають внаслідок "інституалізації", використовуючи програми раннього втручання.
  • Сприяти створенню груп підтримки батьків.
  • Сприяти медичній освіті, проведенню навчання і наукових досліджень за допомогою національного та міжнародного партнерства.
  • Створити електронні інформаційні ресурси для їх розповсюдження та проведення телеконсультацій.
Про ОМНІ-Мережу | Ініціативи | Звіти | Публікації | ОМНІ в Eurocat | ОМНІ в ICBDSR | Карта | Статистика | Англійською
 

Науково-практичний семінар з міжнародною участю "Сучасні аспекти аутизму"
(Рівне, 29 червня - 2 липня 2009 року)

Ірина В’ячеславівна Грановська
Психолог обласного медико-генетичного центру Рівненського обласного клінічного
лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука

        Поняття "дитина-аутист" часто асоціюється з уявленням, що вона не здатна спілкуватися, мислити та адекватно сприймати навколишній світ. Відсутність розуміння може призводити до неможливості прогнозування дій та вчинків такої дитини. Більше того, це може cпровокувати ізоляцію дитини-аутиста від соціуму. То ж проблеми дітей з аутизмом доволі часто так і залишаються їх власними проблемами.

        Історія аутизму розпочинається зі стародавніх легенд і казок про дітей, залишених ельфами замість вкрадених. Реальні ж згадки з'являються вже в медичних текстах у XVIII ст. Вперше термін "аутизм" і опис порушення як синдрому застосував Л. Каннер, американський дитячий психіатр, у 1943 році. Він був першим, хто чітко розмежував дитячу шизофренію і аутизм та представив основні симптоми цього порушення, які загально прийнятні як "класична картина аутизму" і в наші часи. Л. Каннер був першим, та далеко не єдиним, хто досліджував цю проблему. Незважаючи на суперечливість думок серед науковців, на даний час у світі спостерігається значне покращення діагностики аутизму, розробляються програми з психологічної корекції.
        Щодо українських реалій, фахівці вказують на тенденцію до зростання кількості встановлених діагнозів аутизму. Проте і фахівці (психологи, логопеди, дефектологи, педагоги), і батьки дітей з цим порушенням мають потреби у сучасній науковій інформації з цієї тематики.
        З метою розкрити і допомогти зрозуміти світ аутистичної дитини, навчитися ефективно з нею взаємодіяти з 29 червня по 2 липня 2009 року на базі Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім. Віктора Поліщука відбувся науково-практичний семінар з міжнародною участю "Сучасні аспекти аутизму". Співорганізаторами цього заходу виступили управління охорони здоров’я Рівненської обласної держадміністрації, управління освіти Рівненського міськвиконкому, Український фонд допомоги дітям-сиротам з особливими потребами (Вірджинія, США), Міжнародний благодійний фонд "ОМНІ-мережа для дітей". Урочисто відкрили семінар заступник начальника управління освіти Рівненського міськвиконкому Катерина Сичик та головний лікар Рівненського обласного лікувально- діагностичного центру імені Віктора Поліщука Ігор Шумлянський.

Dr. I. Shumliansky receiving Ukrainian Special Needs Orphanages Fund manager Mr. Jason Miller
І. Шумлянський (зліва) зустрічається з керівником Українського фонду
допомоги дітям-сиротам з особливими потребами
Джейсоном Міллером (в центрі)

        У роботі семінару взяли участь біля 90 учасників, серед яких були фахівці з психології, логопедії, дефектології та виховання, викладачі кафедр психології Рівненського державного гуманітарного університету, Рівненського інституту Відкритого міжнародного університету розвитку людини "Україна", Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені Степана Дем'янчука, Волинського державного університету імені Лесі Українки, лікарі-генетики, батьки дітей з Рівненської, Волинської, Хмельницької областей.
        Український фонд допомоги дітям-сиротам з особливими потребами (Вірджинія, США) залучив для роботи з підготовки лекцій і практичних занять та забезпечив приїзд в Україну групи викладачів і науковців зі США та Великобританії.
        Робота семінару розпочалася із пояснення поняття аутизму та характеристики стратегій підтримки дітей-аутистів, які надали професор Даєн Кунц Лоуман – координатор з питань раннього дитинства Центру навчання та технічної підтримки (університет Джеймса Медісона, Вірджинія, США) та Келлі Маршал – вчитель спеціальної програми для дітей-аутистів (м. Арлінгтон, Вірджинія, США). Було представлено огляд сфер, які найбільш уразливі при аутизмі (соціальна, поведінкова, комунікаційна та сенсорна), дані пояснення, як дитина з аутизмом бачить та сприймає світ, обговорювалися стратегії використання наочних засобів та створення оптимально сприятливого середовища. Лекції супроводжувалися великою кількістю відеопоказів діяльності дітей аутистів та коментарями до них, роздатковими матеріалами. А на лекції під час останнього дня семінару, де розповідалося як керувати поведінкою дитини-аутиста, долати негативні прояви та навчати альтернативним навичкам, слухачі мали змогу виготовити наочний посібник для власної корекційної практики як з аутичними, так і взагалі з дітьми з особливими потребами.
        Проблему розвитку навичок читання та письма висвітлювала Галина Федун - асистент кафедри спеціальної освіти Державного університету Північної Кароліни (м. Шарлот, США). Вона познайомила слухачів з розробленою кафедрою і перекладеною нею на українську мову навчальною програмою "Програма розвиток початкових навичок читання та письма". Слід зазначити, що на сайті цього університету розміщені перекладені пані Галиною українською мовою також інші матеріали (http://education.uncc.edu/access/Ukrainian%20Overviews%20Page.htm).

During the seminar: Kelly Marshall, Dianne Koontz Lowman and Galina Fedun
Під час семінару: Келлі Маршал (перша зліва), Діана Лоумен (друга справа),
Галина Федун (перша справа)

        Екскурс в історію аутизму, висвітлення тріади порушень у дітей-аутистів, пошуку шляхів до взаєморозуміння та допомоги здійснила науковець з Великобританії професор Ольга Богдашина. Ольга Борисівна є позаштатним лектором Бірмінгемського університету та психологом-консультантом з питаннь надання допомоги дорослим з аутизмом у м. Донкастер (Великобританія). Поглиблено працювала у сфері аутизму вчителем, лектором, дослідником, виявляючи особливий інтерес до сенсорно-перцептивних та комунікативних проблем. З 1994 року займає посаду директора першого в Україні Центру денного догляду за дітьми-аутистами та президента Української спілки аутизму. Лекції доктора Богдашиної базувалися на її книгах "Communication Issues in Autism and Asperger Syndrome. Do we speak the same language?" та "Sensory Perceptual Issues in Autism and Asperger Syndrome. Different Sensory Experiences. Different Peerceptual Worlds". Маючи дорослого сина-аутиста, Ольга Богдашина ділилася досвідом не сторонього фахівця, а людини, яка має досвід щоденної взаємодії, спілкування з дитиною-аутистом та навчання її. Вона розкрила фундаментальні проблеми аутизму – особливості сенсорики і мислення, труднощі спілкування і навчання, шляхи корекції і допомоги дітям з аутизмом, а також дала можливість познайомитися із трактуванням аутизму і проблемами, пов'язаними з ним з "внутрішнього" боку, представивши праці високофункціональних аутистів Т. Грандін "Неожиданно заклейменная аутизмом", Д. Вільямс "Аутизм. Подход к проблеме изнутри", Т. МакКін "Скоро будет свет". Лектор ділилася практичним досвідом з розуміння поведінкових проявів дітей аутистів. Продемонструвавши відео-матеріал, слайди з констатацією ситуації, доктор Богдашина пропонувала прокоментувати та пояснити побачене, намітити шляхи допомоги.

Dr. Olga Bogdashina speaking
Виступає професор Ольга Богдашина

        В кінці кожного лекційного дня фахівці мали можливість отримати індивідуальні консультації науковців, а присутні батьки – конкретні поради щодо виховання та навчання своїх дітей. За відгуками учасників, семінар був дуже успішним і вони висловлювали вдячність його організаторам.
        Кожен учасник семінару отримав українську версію "Програми розвитку початкових навичок читання та письма", розроблену Державним університетом Північної Кароліни. Рівненському ОМНІ-Центру було передано 1 екземпляр оригінальної версії цієї програми англійською мовою, а також книги О.Богдашиної "Sensory Perceptual Issues in Asperger Sundrome” (9 екземплярів), "Communication Issues in Autism and Asperger Syndrome" (10 екземплярів), "Everyday Education. Visual Support for Children with Autism" (10 екземплярів), "Dasha’s Journal: A Cat Reflects on Life, Catness and Autism" (10 екземплярів), по 1 примірнику яких буде передано Рівненському будинку дитини, реабілітаційним центрам "Особлива дитина" і "Пагінець" м. Рівне та ОМНІ-Центрам м. Луцька та м. Хмельницького.



Будь-ласка, дайте відповідь на ці чотири питання: