Повідомте про помилки | Обмін банерами | Напишіть нам   
International Birth Defects Information Systems "ОМНІ-Мережа для дітей" - Запобігання вродженим вадам
Мета: реабілітація і запобігання вродженим вадам, генетичним порушенням, вродженим аномаліям і порушенням розвитку

Мистецтво Навчання Вагітність
  • Створити систему нагляду за вродженими вадами розвитку за міжнародними стандартами.
  • Запобігати порушенням розвитку дітей, що виникають внаслідок "інституалізації", використовуючи програми раннього втручання.
  • Сприяти створенню груп підтримки батьків.
  • Сприяти медичній освіті, проведенню навчання і наукових досліджень за допомогою національного та міжнародного партнерства.
  • Створити електронні інформаційні ресурси для їх розповсюдження та проведення телеконсультацій.
Про ОМНІ-Мережу | Ініціативи | Звіти | Публікації | ОМНІ в Eurocat | ОМНІ в ICBDSR | Карта | Статистика | Англійською
 

Науково-практична конференція "Актуальні питання раннього втручання"

Любов Євтушок
Медичний координатор ОМНІ-Мережі

        В рамках партнерства між Міжнародним благодійним фондом "ОМНІ-Мережа для дітей", Рівненським центром ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей з особивими потребами "Пагінець", Рівненською обласною Асоціацією батьків дітей з особливими потребами та Українським фондом допомоги дітям-сиротам з особливими потребами (Вірджинія, США; президент фонду - Карен Фезерс) у м. Рівне 11-14 червня 2007 року відбулась науково-практична конференція "Актуальні питання раннього втручання", необхідність проведення якої була спільно обгрунтована під час візиту у Рівне у червні 2006 року команди К. Фезерс.
        Ця конференція стала продовженням серії навчальних заходів, організованих МБФ "ОМНІ-Мережа для дітей" та Українським фондом допомоги дітям-сиротам з особливими потребами.
        Український фонд допомоги дітям-сиротам з особливими потребами організував і забезпечив приїзд в Україну і участь у конференції групи висококваліфікованих фахівців зі спеціальної освіти та розвитку дитини з 4 університетів США та Канади:

        Конференцію відкрили начальник управління освіти Рівненського міськвиконкому Віталій Новак та проректор з навчальної роботи, завідуюча кафедрою педагогіки і дошкільної психології Рівненського державного гуманітарного університету професор Тамара Поніманська. Привітала гостей і учасників конференції завідувачка Рівненським центром ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей з особливими потребами "Пагінець" Тамара Савчук.

Mrs. K. Feathers speaking
Виступає п. Карен Фезерс

        Президент Українського Фонду допомоги дітям сиротам з особливими потребами Карен Фезерс розповіла про мету візиту великої команди фахівців зі США та Канади у Рівне та представила їх присутнім.
        Під час відкриття конференції відбулась презентація програми раннього втручання "Маленькі сходинки". Її представила Віговська Т.В., яка ознайомила учасників конференції зі змістом програми та історією появи україномовного видання. "Маленькі сходинки" - це цінний ресурс для батьків. Завдяки цій програмі вони можуть самостійно, без залучення спеціалістів, без затрати великих коштів, в домашніх умовах спостерігати за процесом розвитку своїх дітей, а також розвивати певні навички.
        У конференції взяли участь спеціалісти і батьки з Рівненської, Волинської, Хмельницької областей. Робота конференції відбувалася у двох паралельних секціях: А - для спеціалістів; Б - для батьків.

Секція А (для спеціалістів)

        У конференції взяли участь 37 спеціалістів з Луцька, Рівного та Хмельницького. Акцентувалася можливість набуття практичного досвіду серед логопедів, спеціальних педагогів, психологів та осіб, зацікавлених щодо даного питання (батьків, членів родини, близьких родичів). Відбувалося обговорення найактуальніших питань, що виникали як у спеціалістів, так і у батьків. Було проведено низку лекцій, які містили вичерпну інформацію з тематики: сучасні методики навчання дітей з особливим потребами, зокрема, методики навчання спілкуванню (моделі Мільйо, затримки часу, вибору та інші); адаптації дітей з особливими потребами до навколишнього середовища (створення "соціальних історій"), навчання дітей основним поняттям через спеціально розроблені книжечки ("Моя книжечка кольорів", "Моя книжечка протилежних понять", "Моя книжечка фігур та розмірів").
        11 червня 2007 року. Особливістю першого дня конференції було надання інформації щодо планів навчання та інструкцій з втручання для дітей з особливими потребами.
        12 червня 2007 року. Характерною ознакою другого дня була інформаційна насиченість проведених лекцій. У лекції Діани Браудер було продовжено розгляд основних планів навчання та інструкцій для дітей з важкими вадами. Зокрема, були надані рекомендації для, так званої "системи мінімальних підказок", диференціювалися поняття "поганих" та "хороших" підказок, розглядалося питання вербальних, модельних та фізичних підказок. Було показано основні кроки по застосуванню натяків у щоденному житті для досягнення позитивного результату та поступового зменшення відірваності від соціуму.
        Джекі Ван Ланквелд у лекції "Стратегії раннього спілкування: від народження до трьох років" вичерпно надала сучасні підходи щодо спілкування, характеристику мови дітей з аутизмом, удосконалений лист-контроль дітей раннього віку з аутизмом, провела оцінку та планування подальшого лікування таких дітей.
        13-14 червня 2007 року. Лекції третього та четвертого дня тренінгу (Джекі Ван Ланквелд, Еліс Віггінс, Діани Лоумен, Дебори Айрін) охоплювали широке коло питань щодо інклюзії дитини у суспільство, основних видів занять, що слід проводити з неповносправною дитиною, стратегії годування дітей з порушеннями розвитку, стратегії спілкування вдома, співпраці з батьками.
        Зокрема, Діана Лоумен у своїй лекції "Стратегії годування дітей з порушеннями розвитку" наголошувала на необхідності грудного вигодовування, що є важливим аспектом для подальшого розвитку дитини, зменшення випадків її відчуженості від сім’ї, встановлення тісного емоційного контакту з дитиною. Розглядалися основні труднощі при годуванні, спричинені недоношеністю, респіраторними порушеннями, церебральним паралічем, розщілиною губи і піднебіння.
        Джекі Ван Ланквелд окреслила основні напрямки роботи з дітьми з особливими потребами в домашніх умовах. А саме: навчити батьків планувати робочий день дитини, створення табличок, графіків та дощечок вибору. Метою цих заходів є створення оточення, в якому кожний учасник може працювати успішно. Наприклад, "дошки вибору" дозволяють дитині знати, який вибір є доступним для неї: Якими іграшками можна користуватися? Яка їжа є доступною? Який вид діяльності є доступним? Дошки вибору спрямовують та контролюють дитину під час її вибору.
        Досвідчений логопед Дебора Айрін у своїй лекції "Аутизм: оцінка і втручання" провела порівняння дітей з аутизмом з дітьми без відхилень та вад розвитку. А саме, було вказано на доцільність подальшої роботи з такими дітьми та можливості корекції поведінки та їхнього пристосування до зовнішніх умов. Наприклад, дитина без вад розвитку легко йде на контакт з дорослими, орієнтується у назвах та поняттях, спілкується. У свою чергу, аутистична дитина не має цього. Вона має труднощі у контактуванні з дорослим, важко орієнтується у подібних поняттях (лише може відповідати на візуальні підказки), має погану координацію зорового контакту, відсутність соціальної посмішки. Дебора Ейрін наголошувала на тому, що таким дітям притаманна ідіосинкретичність (використання дорослого, як засіб), несформованість мовлення, ехолалія та стереотипні висловлювання, затримана ехолалія та використання неологізмів. Дуже важливою є роль гри для розвитку неповносправних дітей. Слід звернути особливу увагу на те, що гра в аутистичних дітей є одноманітною та чуттєво обмеженою. Дебора Айрін наголосила на важливості раннього втручання та роботі психологів та педагогів у спеціалізованих реабілітаційних закладах.
        Всі учасники навчального процесу дякували за практичну цінність лекцій та навчальних матеріалів. Для реалізації навчальних цілей тренінгу, учасникам конференції були надані новітні матеріали та підручники, методики та іграшки для роботи з неповносправними дітьми. До речі, частина коштів на придбання цих подарунків були зібрані друзями по школі, в якій навчається донька Еліс Віггінс.

American and Ukrainian specialists during the conference American and Ukrainian specialists during the conference
Американські і українські спеціалісти під час конференції

Секція Б (для батьків)

        11 червня 2007 року. Практичне заняття на тему "План навчання для дітей з важкими вадами" провела професор Діана Браудер. У своїй презентації вона на практичному прикладі продемонструвала батькам і спеціалістам план навчання дитини з важкими вадами та детально ознайомила їх з певними інструкціями для розвитку навичок самообслуговування. У практичному занятті взяли участь понад 20 осіб.
        12 червня 2007 року американські колеги поділились досвідом щодо захисту прав дітей з особливими потребами. Тренінг "Права та захист" для батьків провели Дженіс Ле-Севр та Карен Фезерс. Карен Фезерс детально розповіла про права кожної дитини з особливими потребами і яким чином батьки можуть відстоювати та захищати права своїх дітей, починаючи уже з першого дня від народження. Карен і Дженіс, як матері дітей з особливими потребами, поділились своїм особистим досвідом.
        13 червня 2007 року тренінг для батьків провела Еліс Віггінс. Її виступ був присвячений темі "Аутизм: оцінка і втручання". Завданням тренінгу було навчити розпізнавати ранні симптоми аутизму, використовувати базові стратегії поведінки, а також застосовувати основні стратегії спілкування. Батьки і спеціалісти отримали корисну інформацію щодо ранньої діагностики аутизму. Активну участь в цьому тренінгу брали саме батьки, які відвідали заняття разом із своїми дітьми. Корисні практичні поради батьки також отримали від Дебори Айрін.
        14 червня 2007 року Діана Лоумен провела заняття для батьків, присвячене темі "Стратегії годування дітей з порушенням розвитку". Батьки отримали практичні поради щодо годування немовлят та дітей раннього віку з порушеннями розвитку. Пані Лоумен продемонструвала програму раннього втручання стосовно стратегії годування, форм спостережень за годуванням, а також сенсорні аспекти годування. Було наведено багато прикладів та аргументів на користь того, чому саме в рамках програми раннього втручання необхідно звертати підвищену увагу саме на годування.
        Надзвичайно цікавою та корисною, на думку багатьох учасників, виявилась робота логопедичної секції за участю Джекі Ван Ланквелд. Під час роботи секції присутні мали змогу ознайомитись з унікальним практичним досвідом закордонних колег щодо ранньої діагностики логопедичних проблем та практичне використання корекційних програм у дітей раннього віку.
        Загалом, конференція проходила у тісному контакті і співпраці з батьками, які потребували саме конкретних, практичних порад від кваліфікованих спеціалістів різних напрямків. Батьки отримали цінні знання, практичні навички, корисні поради стосовно подальшого розвитку, навчання, адаптації, а також уміння відстоювати та захищати права своїх дітей у соціумі.
        В ході конференції відбувся обмін думками щодо можливих шляхів співпраці, наукового супроводу діяльності українських центрів раннього втручання, інформаційної підтримки впровадження програм раннього втручання в Україні шляхом розміщення інформації на сайті ІБІС. Приємно відзначити, що всі лектори підписали угоду з ОМНІ- Мережею про надання своїх лекційних матеріалів для розміщення в українській частині веб-сайту ІБІС та для використання в практичній діяльності.
        Після завершення роботи конференції в Рівненському ОМНІ-Центрі відбулась робоча зустріч представників ОМНІ-Мережі Л. Євтушок (Рівне), Т. Віговської (Луцьк), Н. Зимак-Закутньої (Хмельницький) з представниками Українського фонду допомоги дітям-сиротам з особливими потребами К. Фезерс та Д. Міллером і представником недержавної організації OMPACO (CША) Деборою Айрін.

  1. Відбувся обмін думками щодо результатів конференції, яка завершилась. Т. Віговська звернулась до К. Фезерс з проханням провести аналогічний тренінг у Луцьку влітку 2008 року.
  2. Було детально обговорено план щодо проведення у Рівному 27 серпня - 5 вересня 2007 року інтенсивного тренінгу для фізіотерапевтів по Бобат–терапії. Запланована участь у тренінгу 8-10 спеціалістів з Рівного, 4 спеціалістів з Луцька, 2 спеціалістів з Хмельницького. Вже на даний час Український фонд допомоги дітям-сиротам з особливими потребами надав необхідне для тренінгу обладнання.
  3. Було обговорено напрямки можливої майбутньої співпраці з OMPACO (CША):
    • тренінг тренерів з діагностики аутизму (залучення до тренінгу по 1 спеціалісту з Рівного, Луцька, Хмельницького) та надання спеціальної комп'ютерної діагностичної програми для центрів;
    • педіатрія розвитку - тренінг фахівців з областей, охоплених ОМНІ-Мережею;
    • дієтлікування дітей з фенілкетонурією (з проханням допомогти у придбанні спецсумішей звернулись батьки).
  4. Серед шляхів можливої співпраці з Українським фондом допомоги дітям-сиротам з особливими потребами було підкреслено важливість інформаційного забезпечення впровадженння системи раннього втручання, а саме - створення в ІБІСі інформаційного каналу з питань раннього втручання для спеціалістів і батьків та надання підтримки проектам з перекладу і видання українською мовою посібників, програм тощо.
Дата написання: 4 липня 2007 року



Будь-ласка, дайте відповідь на ці чотири питання: