Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Фолієва кислота

(Folic acid)

Інформація для батьків

Н.І. Юськів
Лікар-генетик
Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання

Кожного року в Україні багато вагітностей закінчуються народженням дітей з вродженими дефектами невральної трубки (ДНТ), до яких відносяться spina bifida (важка вада розвитку хребта та спинного мозку, яка часто несумісна з життям, або є причиною паралічу дитини), черепно-мозкова кила та аненцефалія (смертельний стан, при якому дитина народжується з недорозвиненим головним мозком та черепом).
У більшості випадків виникнення цих важких вроджених вад можна попередити, якщо перед вагітністю та в перші її місяці щоденно вживати фолієву кислоту.

Як виникають вади невральної трубки?

ДНТ – це такі вроджені вади розвитку, які виникають на початку вагітності. Вони розвиваються між 17 та 30 днями після зачаття (4-6 тижнів після першого дня останніх місячних), в цей час жінка часто навіть не знає, що вона завагітніла. А саме тоді і відбувається фізіологічний процес формування і закриття невральної трубки плода, з якої пізніше утворюються спинний та головний мозок, хребет та череп. Якщо краї невральної трубки вчасно не змикаються, – виникають ДНТ. Спинний чи головний мозок крізь незакритий отвір випинається у вигляді кили, викликаючи частковий чи повний параліч дитини.

Аненцефалія виникає внаслідок незмикання верхнього (головного) кінця невральної трубки. В цих випадках порушується правильний розвиток головного мозку та черепа. Вагітність плодом з аненцефалією часто закінчується викиднем, а якщо дитина і народжується, то мертвою, або ж помирає незабаром після народження.
Пам’ятайте, що вроджені дефекти мозку та хребта виникають у ембріона ще до того, як жінка усвідомить, що вона вагітна!

Що призводить до виникнення вад невральної трубки?

Вади невральної трубки виникають внаслідок поєднання дії дефектних генів, успадкованих від одного з батьків, та чинників зовнішнього середовища:

  • вживання жінкою певних протисудомних медикаментів;
  • ожиріння жінки;
  • користування гарячою ванною на початку вагітності;
  • висока температура тіла на початку вагітності;
  • цукровий діабет матері;
  • недостатність фолієвої кислоти в організмі вагітної жінки.

Якщо в родині вже були випадки народження дітей з ДНТ, то вона відноситься до групи ризику, тобто імовірність народження хворої дитини висока.
Кожна з жінок, що має відношення хоча б до одного з цих чинників, повинна обов’язково звернутися до медико-генетичної консультації.
Вважають, що 80% випадків виникнення ДНТ у дітей викликані дефіцитом фолієвої кислоти в організмі вагітної жінки.

Що таке фолієва кислота?

Фолієва кислота – це основний життєво необхідний вітамін групи В, який входить до складу багатьох харчових продуктів у вигляді фолатів. Фолати синтезуються мікроорганізмами та рослинами, але майже не утворюються в організмі людини. Тому отримати необхідну кількість фолієвої кислоти можна тільки шляхом вживання продуктів з високим її вмістом (куряча та яловича печінка, томатний та апельсиновий сік, шпинат, брюсельська капуста, брокколі, картопля фрі, пророслі зерна пшениці, квасоля) та спеціальних препаратів. Цікаво знати, що біологічне засвоєння синтетичної фолієвої кислоти (таблетки) вдвічі вище за засвоєння харчових фолатів, тим більше, що значна їх частина руйнується під час приготування їжі. Тому щоденний прийом фолієвої кислоти в таблетках (0,4 мг в день) ефективніше сприяє підтриманню необхідного її рівня в організмі.

Чому жінкам потрібно вживати фолієву кислоту?
Просте правило:
Якщо Ви спроможні вагітніти,
приймайте фолієву кислоту

Доведено, що у більшості випадків (80%) ризик виникнення дефектів невральної трубки у дитини залежить від харчування матері, особливо від кількості спожитої нею фолієвої кислоти. Жінки повинні починати приймати препарати фолієвої кислоти принаймні за місяць до запліднення і продовжувати приймати її протягом першого місяця вагітності. Оскільки переважна більшість вагітностей є незапланованими, то найкраще було б жінкам дітородного віку вживати її постійно, тим більше, що фолієва кислота допомагає у запобіганні таких захворювань, як анемія, серцево-судинні хвороби, інсульт, а також рак товстого кишківника.
Однак, треба пам’ятати, що добова доза фолієвої кислоти в таблетках не повинна перевищувати 1000 мкг (1,0 мг), якщо інакше не призначив Ваш лікар.

Якщо в сім’ї вже була дитина з вадами невральної трубки, чи може це повторитися?

ТАК. Ваша наступна вагітність може бути у “зоні ризику” вад невральної трубки, якщо у когось з Ваших родичів, особливо близьких, були дефекти спинного мозку або аненцефалія. А якщо Ви вже маєте хвору дитину, Ваш шанс народити наступну хвору дитину становить приблизно 1:20. В таких ситуаціях Вам необхідно обов’язково проконсультуватися у лікаря-генетика.

Скільки фолієвої кислоти необхідно вживати, щоб запобігти ДНТ?
  • Рекомендується всім жінкам дітородного віку щодня вживати 400 мкг (0,4 мг) фолієвої кислоти в таблетках разом з продуктами, багатими на фолати, для зниження ризику виникнення ДНТ.
  • Жінкам, що вже мали дитину з ДНТ, рекомендується вживати більшу дозу фолієвої кислоти, попередньо порадившись з лікарем.
Чи можуть жінки отримати занадто багато фолієвої кислоти?

Це питання не повинно викликати великого занепокоєння: навіть у великих дозах фолієва кислота не є токсичною.

Деякі натуральні продукти – джерела фолатів*

Продукт

Порція

Кількість (мкг) фолатів в порції

Куряча печінка

100 г

770

Тушкована яловича печінка

100 г

217

Шпинат варений

1/2 чашки

131

Свинина запечена з квасолею

1 чашка

92

Томатний сік

1 склянка

48

Брюсельська капуста

1/2 чашки

47

Апельсин

1 шт. середнього розміру

47

Капуста брокколі варена

1/2 чашки

39

Картопля фрі

1 велика картоплина

38

Пророслі зерна пшениці

2 столових ложки

38

* Пам’ятайте, що природні фолати руйнуються при тривалій термічній обробці та засвоюються значно гірше, ніж синтетична фолієва кислота в таблетках.

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 15/02/2002

 

Дивіться також:



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...