Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Ультразвукова діагностика

(Ultrasound Test in Pregnancy)

Інформація для батьків

Т. Сороцька
Спеціаліст з інформаційного забезпечення
Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку

Ультразвукове діагностування (УЗД) – це техніка, при якій використовують звукові хвилі для отримання зображення дитини (плоду) в утробі матері. УЗД менш шкідливе, ніж рентген, тому що базується на звукових хвилях, а не на променевому випромінюванні. УЗД стало надзвичайно важливою складовою пренатального догляду. Завдяки йому лікарі отримують інформацію, необхідну для планування спостереження за вагітною і поліпшення результату вагітності. Сьогодні у США ультразвукове діагностування проходять 70% вагітних жінок.

Як діє УЗД?

Ультразвуковий пристрій діє за допомогою звукових хвиль, які відштовхуються від тіла плоду. Відлуння, яке при цьому виникає, перетворюється у зображення на моніторі – сонограму. Цю техніку інколи називають сонографією.

Як проводять УЗД?

При скануванні вагітності звукові хвилі спрямовують за допомогою ручного пристрою (трансдьюсеру), проводячи ним назад і вперед по животі вагітної. Щоб отримати чіткіше зображення, на живіт наносять гель; можуть, також, попросити жінку не спорожнювати сечовий міхур перед обстеженням. Звичайне (рутинне) обстеження, воно ще називається базовим або обстеженням І-го рівня, займає від 15 до 20 хвилин. При ньому перевіряють термін вагітності, ріст і розмір плоду, кількість плодів, розташування плаценти, і дивляться, чи немає великих вроджених вад. Якщо виникає підозра вроджених вад, пацієнтку можуть направити на більш детальне обстеження (спрямоване або ІІ-го рівня), при якому використовують складніше ультразвукове обладнання, і яке може тривати від 30 хвилин до кількох годин. Деякі великі медичні центри зараз мають нове ультразвукове устаткування, яке дає тримірний, майже такий чіткий, як фотографія, вигляд плоду (3-D УЗД). Таке обладнання теж можуть використовувати, коли є підозра вроджених вад. УЗД – безболісна процедура, хоча деякі жінки скаржаться на незручність через переповнений сечовий міхур. У ранній період вагітності матка та фаллопієві труби розміщені ближче до вагіни, ніж до поверхні живота. Якщо виникає потреба в діагностиці у малий строк вагітності, звукові хвилі можуть спрямовувати за допомогою зонда, вставленого у вагіну; така техніка називається трансвагінальним УЗД.

Коли використовують УЗД?

УЗД має широке використання при обстеженні вагітності. Воно дає відповідь на безліч запитань, найважливіші з яких:

  • Виключення або підтвердження підозрюваної ектопічної вагітності. УЗД може використовуватись для діагностики позаматкової вагітності, розміщеної у фаллопієвих трубах або в черевній порожнині.
  • Підтвердження наявності більш, як однієї дитини. УЗД покаже, чи вагітна жінка двійнею, трійнею або має більше число плодів.
  • Уточнення терміну вагітності. Розмір плоду, виміряний за допомогою ультразвуку, допомагає лікарям встановити точний строк вагітності.
  • Оцінка показників росту плоду. Якщо матка збільшується швидше або повільніше, ніж очікується, за допомогою УЗД можна встановити, чому це відбувається – наприклад, через надлишок амніотичної рідини або слабкий розвиток плоду.
  • Оцінка вірогідності спонтанного аборту. Якщо спостерігається кровотеча на початку вагітності, або існує припущення про зупинку серцебиття та рухів плоду, УЗД допоможе встановити, чи плід мертвий, і чи очікується в жінки викидень.
  • Встановлення причини кровотечі в другому чи третьому триместрі вагітності. Такі кровотечі часто спричиняються проблемами з плацентою і потребують спеціальних заходів, включаючи кесарів розтин.
  • Допомога у проведенні інших видів пренатального обстеження. Якщо вагітній призначені амніоцентез або біопсія хоріоїдних ворсин, лікарі за допомогою УЗД орієнтуються щодо місця видалення клітин для цих видів аналізу.
  • Діагностування деяких вроджених вад. Ультразвукове зображення може бути використане для діагностування деяких вроджених вад будови тіла, таких зокрема, як недостатня кількість ребер або spina bifida. За допомогою УЗД діагностують також деякі мальформації внутрішніх органів, наприклад, сечовивідний тракт. Спеціальний різновид УЗД, який називається ехокардіографія, дає змогу простежити рух крові через серцеві камери, шлуночки і великі кровоносні судини плоду і виявити багато видів мальформацій серця та небезпечних для життя аномалій серцевого ритму.
  • Перевірка самопочуття плоду на пізній стадії вагітності. Тест, який називається “біофізичний малюнок плоду”, поряд з іншими безстресовими процедурами, включає кілька ультразвукових обстежень (спеціальний моніторинг серцебиття плоду, який призначають, коли у матері є проблеми із здоров’ям, наприклад, цукровий діабет або високий кров’яний тиск, або коли вона переношує). Ультразвукове обстеження включає спостереження за рухами плоду, в тому числі за дихальними рухами та м’язовими тонами, і вимірювання кількості амніотичної рідини.
  • Вибір виду пологів. УЗД може мати важливе значення, коли треба визначити, чи є необхідність у кесаревім розтині (або С-розтині) при деяких вагітностях, зокрема, коли плід надто великий або неправильно розташований, або коли плацента блокує вихід з матки.
Чи не шкідливе УЗД?

УЗД вважається нешкідливим для матері і дитини. Ним користуються вже протягом 30 років, і ніяких загроз не було виявлено. Деякі лікарі пропонують жінкам з групи низького ризику у плановому (рутинному) порядку проходити УЗД, щоб перевірити ріст та самопочуття плоду. Хоча, залишається остаточно не вирішеним, чи цим жінкам доцільно взагалі проходити таке обстеження. У 1993 були опубліковані результати великого за обсягом дослідження, яке показало відсутність суттєвої різниці між двома групами жінок з групи низького ризику (одні мали два рутинних УЗ обстеження, інші – пройшли УЗД через якусь встановлену лікарем причину) за такими показниками, як передчасні пологи, вага дитини при народженні, серйозні ускладнення в постнатальний період, смерть новонародженого. Спираючись на ці та подібні дослідження, Американська Колегія Акушерів та Гінекологів рекомендувала проводити УЗД тільки за конкретними медичними показами, такими, які вказані вище.

Чи має протипоказання звичайне (рутинне) УЗД?

Для жінок з групи низького ризику УЗ обстеження корисне для виключення вірогідності проблем, але не дуже ефективне для їх виявлення. У даний час при рутинному УЗД знаходять тільки половину структурних вроджених вад (хоча, згідно досліджень європейських вчених, рутинне УЗД виявляє близько трьох четвертих усіх основних вад розвитку). Деякі дослідження показують, що УЗД найбільш точне, коли його проводить досвідчений спеціаліст, який працює у великому медичному закладі. При рутинному УЗД бувають випадки, коли пропускають вроджену ваду, і, навпаки, коли “знаходять” ваду, якої насправді немає. Приблизно одну з 1000 жінок групи низького ризику помилково попередили про можливість народження дитини з вадою. У таких випадках батьки встигають пережити сильну тривогу, поки подальші обстеження не покажуть, що дитина здорова.

Чи можна вилікувати захворювання, виявлені при УЗД?

Інформацію, отриману при УЗД, часто використовують, щоб внести зміни в заходи пренатального догляду і покращити шанси жінки на народження здорової дитини. Наприклад, виявлене при УЗД порушення серцевого ритму, яке загрожує життю плода, можна лікувати медикаментами ще в утробі матері. Деякі форми непрохідності сечовивідного тракту та інші мальформації лікують хірургічним способом до народження. Виявлення деяких вроджених вад або аномалій плаценти вказують на доцільність кесаревого розтину для більшої безпеки матері і дитини.

Чи є інші способи зменшити ризик вроджених вад розвитку?

УЗД та інші методи пренатальної діагностики допомагають жінці дізнатись, чи є в її дитини вроджені вади або ризик якихось інших відхилень. Знати про ці проблеми до народження дитини – означає, мати час, щоб спланувати її лікування. Існує кілька основних речей, які може зробити кожна жінка, щоб збільшити свій шанс на здорову вагітність і здорову дитину.

  • Пройти медичний огляд перед заплідненням.
  • Вживати щодня 400 мікрограмів вітаміну В фолієвої кислоти, починаючи це робити до настання вагітності, щоб уникнути важких вроджених вад спинного та головного мозку дитини. Найбільш надійний спосіб вживання фолієвої кислоти – це щоденний прийом мультивітамінів в поєднанні із здоровою дієтою, яка включає їжу, багату на фолієву кислоту, як наприклад, апельсиновий сік та цитрусові, зелені листові овочі, цільні злаки та збагачені сухі сніданки.
  • Регулярно, починаючи від раннього строку вагітності, проходити пренатальний медичний огляд.
  • Мати нормальну вагу тіла перед заплідненням і набирати від 11 до 15 кг протягом вагітності. (Показник збільшення ваги є індивідуальним для кожної жінки, тому його необхідно узгодити із своїм лікарем).
  • Утримуватись від алкогольних напоїв впродовж вагітності.
  • Не палити під час вагітності.
  • Не вживати ніяких пігулок, навіть загальнопоширених медикаментів, без рекомендації лікаря, який знає, що ви вагітна.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 5/02/2002



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...