Повідомте про помилки | Обмін банерами | Напишіть нам   
International Birth Defects Information Systems Вроджені вади - Синдроми - Мальформації - Аномалії
Мета: реабілітація і запобігання вродженим вадам, генетичним порушенням, вродженим аномаліям і порушенням розвитку

Мистецтво Навчання Вагітність

Мікрофтальмія/колобома
(Microphthalmia/Coloboma)

Любов Степанівна Євтушок
Зав. медико-генетичною консультацією
Рівненського клінічного лікувально-діагностичного центру
імені В. Поліщука

Основні діагностичні критерії:

        Зменшення об'єму ока, діаметр рогівки менший ніж 10 мм або діаметр очного яблука по передньо-задній осі менший, ніж 20 мм.

Клінічна картина:

        Мікрофтальмія - це вроджена вада розвитку, яка полягає в зменшенні об'єму ока, і може бути одно- або двобічною, але, як правило, асиметрична. Ключем до діагнозу даної аномалії може бути мікрокорнеа чи високого ступеня гіперопія (далекозорість). Проте мікрокорнеа зустрічається без мікрофтальмії і, навпаки, мікрофтальмія поєднується з нормальною рогівкою, тому клінічний діагноз може бути неточним. Симптомом мікрофтальмії може бути і міопія високого ступеня, знижена кількість пігментного епітелію сітківки. Ультрасонографія ока з вимірюванням його діаметру по передньо-задній осі дозволяє підтвердити діагноз. Діаметр дорослого ока вздовж даної осі вважається нормальним в діапазоні від 21,5 до 27,0 мм. Зменшення його нижче 20 мм означає відхилення від норми. З метою проведення диференційної діагностики мікрофтальмії важкого ступеня і справжньої анофтальмії використовується комп'ютерна томографія для визначення наявності чи відсутності рудиментарних очних структур на серії зрізів орбіт. В окремих випадках необхідне дослідження каріотипу.
        Мікрофтальмія буває в поєднанні з колобомою, а також без колобоми. Незважаючи на те, що колобома увеального тракту (райдужки, судинної оболонки, і/або зорового нерва) зустрічається і при відсутності мікрофтальмії, ці дві аномалії часто поєднуються, бо їх вважають етіологічно і ембріологічно спорідненими. Тому діагноз "мікрофтальмія/колобома" може включати такі поняття, як:

  • колобома судинної оболонки
  • колобома райдужки, судинної оболонки і сітківки
  • колобоматозна мікрофтальмія, ізольована
  • колобома райдужки
  • мікрофтальмія, колобоматозна ізольована
  • колобома сітківки
        Пацієнти з мікрофтальмією і нормальними розмірами рогівки ймовірно мають різноманітні синдроми.

Ускладнення:

        Вторинна глаукома, відшарування сітківки, гіперопічна чи міопічна аномалія рефракції, катаракта, помутніння рогівки, кисти орбіти, аплазія і гіпоплазія диска зорового нерва, хоріоретініт, астроцитома зорового нерва і ністагм.

Поєднання з іншими аномаліями:

        Спостерігається в асоціації з очними (наприклад, катаракта) і системними (наприклад, ектопія серця) аномаліями.

Етіологія:

        Аутосомно-рецесивний, аутосомно-домінантний або Х-зчеплений рецесивний тип успадкування. Більшість описаних випадків мікрофтальмії спорадичні. Мікрофтальмія може бути спричинена дією несприятливих факторів внутрішньоутробного розвитку і хромосомними аберраціями, але при цьому, як правило, бувають множинні аномалії. Вірусні інфекції такі, як цитомегаловірус, вітряна віспа, герпес, вірус Епштейна-Бара під час ембріонального розвитку можуть асоціюватись з мікрофтальмією. Описані випадки в поєднанні з фібрилітетом матері, а також пренатальним опроміненням. Прийом матір'ю під час вагітності талідоміду, ізотретіноїну, зловживання алкоголем також може призвести до мікрофтальмії у плода.

Патогенез:

        Колобома є результатом неповного закриття ембріональної щілини, яке в нормі завершується до 6 тижня гестаційного віку. Оскільки фетальна щілина має локалізацію внизу, "типова" колобома локалізується в нижньоназальному сегменті. Процес ембріональної детермінації розмірів ока незрозумілий, око з колобомою може мати нормальні розміри, але в більшості випадків є мікрофтальмія.

Співвідношення між статтю:  Ч1 : Ж1.

Популяційна частота:

        В США анофтальмія/мікрофтальмія зустрічається з частотою 22 на 1000 новонароджених, а колобома - 0,26 на 1000. Серед сліпих в дорослому віці мікрофтальмія виявлена в 0,6 - 1,9%. Частота даної аномалії серед сліпих дітей становить від 3,2% до 11,2%.

Повторний ризик для сібсів:

        Повторний ризик для сібсів хворого від здорових батьків приблизно 2%, при ураженні одного з батьків він зростає до 14%.

Вік маніфестації:  з народження.

Генне картування і групи зчеплення генів:  невідомі.

Профілактика:

        Заходи профілактики невідомі. Рекомендоване генетичне консультування, а також уникнення негативного впливу медикаментозних та інших тератогенних чинників під час вагітності. Пренатальний діагноз мікрофтальмії вираженого ступеня може бути поставлений з допомогою ультразвукового дослідження.

Лікування:

        Корекція порушень рефракції. Екстракція катаракти (якщо вона діагностована). В окремих випадках - трансплантація рогівки. Протезування з косметичною метою у випадках сліпоти і дуже малих розмірів ока.

Прогноз  залежить від ступенів порушення гостроти зору, які варіабельні.

Виявлення носійства:

        При обстеженні батьків дітей з ізольованою колобоматозною мікрофтальмією можуть бути виявлені незначні порушення гостроти зору, колобоми увеального тракту. Необхідний детальний анамнез, збір родоводу, що допоможе встановити причинний зв'язок хвороби з генетичними факторами чи несприятливими чинниками навколишнього середовища.

Диференційний діагноз:

        Диференційний діагноз необхідно проводити з синдромом амніотичних тяжів; вродженою гіпопластичною анемією; арахнодактилією контрактурною типу Білса; Charge-асоціацією; дермальною гіпоплазією фокальною; кріптофтальмом; скловидного тіла первинною персистуючою гіперплазією; фіброматозом ясен - депігментацією - мікрофтальмією; плечево-променевим синостозом; синдромом мікрофтальмії Ленца; синдромом Меккеля; мікрофтальмією з катарактою і затримкою розвитку; мікрофтальмією і вродженими серпоподібними складками на сітківці; мікрофтальмією і затримкою розвитку; мікрофтальмією і вродженими вадами розвитку кількох систем; мукополісахаридозом II; нанофтальмією (мікрофтальм з нормальними внутрішньоочними структурами); синдромом невоїдної карциноми базальних клітин; синдромом епідермального невуса; окуло-мандібуло-фаціальним синдромом; нирковою тубулопатією типу Фанконі; синдромом Рубінштейна-Тейбі; синдромом Saraux; синдромом Уокера-Варбурга; Х-зчепленою мікроцефалією, мікрофтальмією та іншими очними аномаліями.

Номер з каталогу МІМ:

        300345  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 1; MCOPCB1
        605738  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 2; MCOPCB2
        610092  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 3; MCOPCB3
        251505  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 4; MCOPCB4
        611638  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 5; MCOPCB5
        613703  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 6; MCOPCB6
        614497  Microphthalmia, Isolated, with Coloboma 7; MCOPCB7

Список літератури:

 1. Elejalde MM, Elejalfe BR. Ultrasonographic visualization of the fetal eye. Journal of Craniofacial Genetics and Developmental Biology 1985;5:319-326.
 2. Fraser FC, Skelton J. Possible teratogenicity of maternal fever. Lancet 1978;2:634.
 3. McKusick VA. Microphthalmos [Anophthalmos, Clinical; Nanophthalmos]. In: Mendelian Inheritance in Man: Catalogs of Autosomal Dominant, Autosomal Recessive, and X-Linked Phenotypes. 10th ed. V. 2. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1992:1541.
 4. Traboulsi EI. Microphthalmia, Typical Uveal Coloboma. In: Stevenson RE, Hall JG, Goodman RM, eds. Human Malformations and Related Anomalies. V. 2. New York: Oxford University Press, 1993:165-167.
 5. Warkany J. Anophthalmia and Microphthalmia. In: Congenital Malformations: Notes and Comments. Chicago: Yearbook Medical Publishers, Inc., 1971:356-361.

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.
2 липня 2000 р.

Дивіться також:
Будь-ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Пацієнт
Батьки хворого
Зацікавлена особа
Працівник освіти


Подивитись результати
Опитування
Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати
Опитування
Для чого Вам потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати
Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати сайт знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати
American Medical AssociationClick to verify Birth Defects OMNI-Net Websites Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Завжди звертайтесь за порадою до Вашого лікаря.

|| Початок || Повідомте про помилки || Обмін банерами || Карта сайту || Попередження || Напишіть нам ||
|| Медицина - Мистецтво - Наука - Етика || Огляди || Список "Медичних слів" та "Слів" ||