Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Синдром раптової дитячої смерті

(Sudden Infant Death Syndrome)

Інформація для батьків

Н.Г. Тандура
Лікар-неонатолог
Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання

Синдром раптової дитячої смерті (СРДС) – це смерть дитини 1-го року життя, яка наступила раптово, як правило у сні, без попередніх захворювань чи травм. Навіть після повного посмертного дослідження не знаходять патологічних відхилень, які змогли б пояснити смерть.

Частота виникнення синдрому – від 0,04 до 7,3 випадків на 1000 народжених живими.

Причини розвитку СРДС є предметом інтенсивного вивчення.

Відомі обставини при яких, як правило виникає СРДС:

Найбільш небезпечним в плані розвитку СРДС є період між 1-м і 4-м місяцями життя. Частіше СРДС спостерігається у холодну пору року (з жовтня по березень), в другій половині ночі і у вихідні дні.

Приблизно 60% померлих від СРДС становлять хлопчики.

У 30-40% дітей в останні дні їх життя спостерігались легкі прояви респіраторних захворювань. Групу ризику по розвитку СРДС становлять незрілі діти, діти від матерів молодших 20-ти років, на штучному вигодовуванні, діти із сімей, де вже були подібні випадки, від жінок з великою кількістю пологів, з наявністю в анамнезі викиднів. На думку деяких дослідників, у 35% випадках СРДС пов’язаний з низьким соціальним рівнем сімей.

Суттєвим фактором ризику розвитку СРДС вчені вважають положення тіла малюка під час сну.

Найнебезпечнішим є сон дитини на животі. В 6 разів збільшує небезпеку СРДС нікотин, як для активних курців (вагітних), так і для пасивних курців (дітей).

Небезпечним в плані розвитку СРДС є забрудненість повітря, мала вага при народженні (менше 2000 г), перерва між вагітностями менше 1 року, недостатнє харчування вагітних, анемія під час вагітності.

Доведено, що вакцинація не є причиною синдрому раптової дитячої смерті.

При відсутності медичних протипоказів малюку необхідно зробити щеплення. Є версія, що використання сосок-пустишок зменшує ризик розвитку СРДС, можливо, через те, що вони гарантують поступлення свіжого повітря. Однак той факт, що використання пристроїв, що імітують сосок матері, негативно впливає на грудне вигодовування, може в свою чергу підвищувати небезпеку розвитку СРДС.

Профілактика:

Положення під час сну. Положення на животі збільшує ризик СРДС, а сон на спині або на боці може знижувати такий ризик. В основному необхідно, щоб дитина спала на спині або на боці.

Паління. Діти, матері яких під час вагітності або після пологів палять, відносяться до групи підвищеного ризику СРДС. Необхідно, щоб батьки не палили і дитина не зазнавала дії тютюнового диму.

Перегрівання. Немовлята, які довго утримуються при занадто високій температурі або перегріваються через надмірне кутання в пелюшки, мають підвищений ризик СРДС. Дорослі, що доглядають за дітьми, повинні уникати практики, пов’язаної з перегріванням дитини.

Годування груддю. Діти, які ніколи не годувалися грудним молоком, мають підвищений ризик синдрому “смерті у колисці”, порівняно з немовлятами, які годуються грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик СРДС втричі.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 19/12/2002



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...