Вплив міжнародного співробітництва на охорону здоров’я Волині
29 вересня 2002 року, м. Львів
Волинська область розташована на крайньому північному заході України. Площа – 20,2 тис. кв. км (3,3% території України). За площею Волинь займає 20 місце серед областей України і перевищує територію більш ніж 40 держав світу, в тому числі таких, як Ізраїль, Ліван,
Сінгапур, Ямайка, Кіпр, Люксембург та інших. Загальна протяжність меж області – 930 км. На півночі вона межує з Брестською областю Республіки Білорусь (протяжність кордону – 205 км). На сході і південному сході область межує з Рівненською (410 км), а на півдні – з Львівською (125 км) областями. На заході по річці Західний Буг проходить державний кордон України з Республікою Польща (протяжність – 190 км).
Щоб подивись, натисніть на слайд
В області є території, постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС – в Маневицькому, Камінь-Каширському та Любешівському районах. В більшості регіонів є поселення людей, евакуйованих з зони відселення (міста Луцьк, Ковель, Нововолинськ, Луцький, Рожищенський райони та інші).
Загалом, на контрольованих територіях та в інших населених пунктах регіону проживає 153451 особа, яка зазнала впливу наслідків Чорнобильської катастрофи; серед постраждалих – 111003 або 72,3% дорослих та підлітків і 42448 або 27,7% - діти.
Щоб подивись, натисніть на слайд |
Протягом останнього десятиріччя на Волині склалась несприятлива демографічна ситуація. Стрімке падіння народжуваності та підвищення смертності почалося наприкінці 80-х років і поступово привело до зменшення населення та обумовило від’ємний природний приріст. У 2001 році він склав по області – 3,1; в середньому постійне населення щорічно зменшується на 4,2 тис. або 0,4%. Народжуваність в області за останні 10 років зменшилась на 27,3% з 15,0‰ у 1992 році до 10,9‰ у 2001 році.
Важливим показником економічного розвитку країни і соціальної зрілості суспільства є дитяча смертність у віці до 1 року. Хоча цей показник по Волині є нижчим від аналогічного по Україні за останні 3 роки, говорити про стійку тенденцію покращення здоров’я немовлят поки-що рано.
Щоб подивись, натисніть на слайд |
Не може не викликати занепокоєння високий рівень поширеності і захворюваності серед дитячого населення області. Ці показники мають тенденцію до щорічного росту і є вищими від аналогічних по Україні.
Щорічно зростає також захворюваність новонароджених; у 2001 р. зафіксований ріст показника на 5% до рівня 2000 р.
Станом на 1.01.2002 року в області проживає 220836 дітей, з них – 11432 – діти до 1 року життя. Медичну допомогу дітям надають 288 лікарів-педіатрів (показник забезпеченості – 2,74 на 1000 жителів по Волині; 3,45 - Україна) та 225 дитячих профільних спеціалістів.
Щоб подивись, натисніть на слайд |
Висококваліфікована, спеціалізована медична допомога по третьому рівню надається в єдиній установі - Волинському обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні, так як в обласному центрі немає інших спеціалізованих стаціонарних дитячих лікувальних закладів.
Волинське обласне дитяче територіальне медичне об’єднання створене у 1997 році на базі Волинської обласної дитячої клінічної лікарні (ВОДКЛ) і санаторію “Дачний” з центром по медико-соціальній реабілітації дітей з органічним ураженням центральної нервової системи та дітей-інвалідів.
Ліжковий фонд об’єднання складає 490 ліжок: 390 у складі ВОДКЛ, з них 165 ліжок хірургічного профілю, 225 соматичного та 100 неврологічного реабілітаційного профілю на базі санаторію.
|
В колективі об’єднання працює 140 лікарів, 323 середніх медичних працівників, 375 осіб молодшого та обслуговуючого персоналу. Співробітники установи працюють над підвищенням свого фахового рівня, використовуючи всі можливі форми і методи. Стажування за кордоном в США, Німеччині, Швейцарії, Угорщині, Польщі, Росії, Канаді, Швеції, Англії по різних профілях пройшли 27 медичних працівників. Лікарі закладу приймають участь у виконанні міжнародних програм. За сприянням Агентства США з міжнародного розвитку на базі ВОДТМО у 1999 році був створений Українсько-Американський центр охорони здоров’я, який проводить:
Лікарі також приймають участь у проведенні всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій (результати наукових досліджень по програмі запобігання вродженим вадам розвитку були представлені у м. Кардіф (Великобританія), у вересні 2000 року на 1-му міжнародному симпозіумі по запобіганню вродженим вадам розвитку та у м. Відні (Австрія) у травні 2001 року на 10-му міжнародному конгресі генетики людини. На 28-й щорічній зустрічі членів Міжнародної палати систем моніторингу вроджених вад розвитку "International Clearinghouse", яка відбулася 1-5 вересня 2001 року у місті Гронінгені (Нідерланди), Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку представила свою систему пошуку інформації про вроджені вади (ВВР) та попередні дані про ВВР за 2000 - перша половина 2001 року.
Одноголосним рішенням Виконавчого комітету цього форуму Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку була прийнята асоційованим членом "International Clearinghouse" - першою з країн пострадянського простору!
На початку роботи Програми на прохання управління охорони здоров’я, до початкових планів створення реєстру ВВР було додано ініціативу про створення обласного реєстру новонароджених. Така робота ведеться починаючи з 1 січня 2000 р. З впровадженням реєстру новонароджених адміністратори охорони здоров’я отримали унікальну можливість приймати управлінські рішення, спираючись на високоточну оперативну інформацію, що поступає безпосередньо з пологових стаціонарів області. Причому компьютерні технології дають можливість створювати як узагальнену картину діяльності акушерсько-неонатологічної служби області, так і аналізувати показники діяльності кожного району окремо. І найголовніше, що узагальнена інформація надається протягом 1,5 місяця від звітного періоду. Це дає можливість оперативно реагувати на проблеми служби і своєчасно їх виправляти. Фактично на протязі останнього року, майже кожна колегія управління охорони здоров’я оперувала даними, представленими реєстром новонароджених.
Нові знання, набуті нашими працівниками в процесі організації збору даних та створення компьютерної програми реєстру, дали нові можливості для розширення міжнародного співробітництва. Коли представники швейцарської конфедерації планували продовження Швейцарсько-Українського неонатального проекту у напрямку перинатології, саме досвід здобутий нашими співробітниками при виконанні Українсько-Американської програми, визначив вибір Волинської області, як пілотної для введення та тестування нової методології та програмного забезпечення ВОЗ з планування систем та охорони здоров’я.
|
|
Якісно новим етапом в нашій діяльності стане організація на базі Волинського обласного територіального медичного об’єднання перинатального центру з пологовим відділенням на 80 ліжок, що покращить спеціалізовану акушерсько-гінекологічну допомогу, діагностику причин виникнення порушень фетально-плацентарного комплексу та створить належні умови для забезпечення життєдіяльності матері, плоду і новонародженого у відповідності зі світовими досягненнями науки і практики.
|
Але смисл створення перинатального центру не в новозбудованих стінах, а в технологіях та найголовніше в людях, які будуть там працювати.
Ми звертаємося до Агенції США з міжнародного розвитку, зі словами подяки за значний вклад в розвиток системи охорони здоров’я матерів
та дітей Волині та з проханням продовжити почату діяльність саме в напрямку удосконалення перинатальної допомоги. Зосередження саме в цьому напрямку міжнародної допомоги у різному її вигляді: навчання персоналу, впровадження нових перинатальних технологій, сучасне оснащення, дозволить Волинському перинатальному центру стати моделлю організації медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим для всієї України.
Тож об’єднаємо наші зусилля щоб цей лелека продовжував носити в українські домівки тільки здорових та щасливих дітей.
|
Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за
порадою до Вашого лікаря. |
||
|