Генетичне консультування, реабілітація і запобігання вродженим аномаліям, генетичним порушенням і порушенням розвитку

Вживання алкоголю під час вагітності

(Alcogol Use During Pregnancy)

Інформація для батьків

Ірина Євгеніївна Харитонова 
Координатор Українського Альянсу
із запобігання вродженим вадам розвитку

        Вживання алкоголю під час вагітності може призвести до виникнення фізичних вад розвитку та розумової затримки. Кожного року більше 50 тисяч немовлят народжується з різними проявами уражень, що пов’язані з вживанням алкоголю. Однак багато жінок, які усвідомлюють, що вживання спиртних напоїв у значній кількості під час вагітності може призвести до виникнення вроджених вад, не уявляють собі, що помірне чи навіть випадкове вживання спиртних напоїв також завдає шкоди плоду.
        До речі, не доведено існування такого рівня алкоголю, щоб був нешкідливим під час вагітності. Тому вагітним жінкам рекомендують утриматися від вживання алкоголю, включно пива, вина, шампанського, прохолодні напоїв, що містять алкоголь та лікери під час вагітності та всього періоду годування грудьми. До того ж, часто жінки протягом перших тижнів не знають, що вони вагітні. Жінки, які планують вагітність, повинні відмовитися від алкогольних напоїв.
        Недавні дослідження показали, що жінки, які очікують на вагітність, і продовжують вживати алкоголь навіть у малих кількостях, можуть знизити свою можливість завагітніти.
        Як відмічається у нещодавньому державному соціологічному опитуванні, у період між 1991 та 1995 роками відмічалося зростання вживання алкоголю вагітними жінками. У 1995 році кількість жінок, які часто вживали алкоголь, була в чотири рази більшою ніж у 1991 році. Частим вважається вживання алкоголю невеликими порціями кожного дня або близько п’яти порцій за один день у попередньому місяці. В опитуванні говориться, що у 1995 році приблизно 140 тисяч вагітних жінок (що становить десь 3,5%) вживали алкоголь постійно у порівнянні з 1991 роком коли відмічалось 32 тисячі жінок, що становило менше 1%. Жінки, які зловживають алкоголем, в багато разів збільшують ризик розвитку у своїх дітей алкоголь-залежних уражень. В опитуванні також говоритися, що у 1995 році кількість вагітних жінок, які хоч один раз вживали алкоголь попереднього місяця, становила 16% у порівнянні з 12% у 1991 році.
        Коли вагітна жінка вживає алкоголь, він без затримки проходить через плаценту безпосередньо до плода. В незрілому організмі ненародженої дитини алкоголь розкладається набагато повільніше, ніж у дорослої людини. В результаті чого рівень алкоголю в крові плода може бути навіть вищим і лишатися у підвищеному стані довше, ніж в крові матері, що може призвести до важких незворотніх змін різних органів та систем ще ненародженої дитини.

Чим небезпечне вживання алкоголю під час вагітності?

        За даними Інституту Медицини кожного року в США народжується від 2 до 12 тисяч дітей з Алкогольним синдромом плода (FAS) – поєднанням фізичних та розумових вад розвитку. До 40% дітей з Алкогольним синдромом плода народжується у жінок хворих на алкоголізм. Це жінки які постійно вживали алкоголь на протязі всієї вагітності або мали часто повторюванні випивки (п’ять чи більше порцій за один раз).
        Алкогольний синдром плода – найбільш поширена з відомих причин, що викликають розумову затримку і єдина причина, якої можна уникнути. Діти з класичним алкогольним синдромом плода народжуються із затримкою розвитку, і як правило з віком погано набирають вагу. Такі діти мають характерний вигляд: короткі очні щілини, короткий кирпатий ніс, збільшену відстань між носом і верхньою губою. Органи у них не формуються належним чином, особливо серце. У багатьох дітей з алкогольним синдромом плода головний мозок малий за розміром і ненормально сформований, більшість мають той чи інший ступінь розумової відсталості. У багатьох відмічається погана координація рухів і неможливість зосереджуватись, також існують складнощі у поведінці.
        Дія алкогольного синдрому плода триває протягом всього життя. Навіть, коли немає розумової відсталості, підлітки та дорослі з діагнозом “алкогольний синдром плода” мають різного ступеню психологічні та поведінкові труднощі, що часто ускладнює їм виконання роботи і можливість жити без сторонньої допомоги.
        В десять разів більше дітей народжується з неповним алкогольним синдромом плода, що мають не всі прояви алкоголь-залежних уражень. Цей стан деколи називають “Дія алкоголю на плід” (Fetal Аlcohol Effects – FAE). У таких дітей можуть бути деякі з фізичних чи розумових вроджених вад, що пов’язані з алкогольним синдром плода. Нещодавно Інститут Медицини запропонував нову особливу діагностичну категорію для “Дії алкоголю на плід” (FAE), відносити фізичні вроджені вади розвитку (такі як вади серця) до алкоголь-залежних вроджених вад, а затримки психічного розвитку та вади поведінки розцінювати як алкоголь-залежні розлади нервової системи.

Яка кількість алкоголю є надмірною під час вагітності?

        Не доведено, що існує нешкідливий рівень алкоголю в крові матері під час вагітності. Повна картина Алкогольного синдрому плода як правило проявляється у нащадків хронічних алкоголіків, дуже часто у жінок, які вживають по чотири, п’ять чи більше порцій алкоголю на день. Однак, це трапляється і у жінок, які п’ють меньше. “Дія алкоголю на плід” (FAE) може виникнути у дітей, народжених жінками, які під час вагітності вживають легкі алкогольні напої і не так часто.
        Порівняно з дітьми з алкогольним синдромом плода, менш відомі віддалені наслідки для дітей з FAE. Дослідження Др. Рональда Броуна та групи вчених з Emory University, Атланта, який спостерігав до 10-річного віку за групою дітей, що зазнали впливу алкоголю до народження, але не мали повного прояву алкогольного синдрому плода, показали, що коли ці діти виростають до шкільного віку, вони не тільки показують більш низькі показники інтелектуальних можливостей, але і проявляють гіперактивність (як це називають педагоги): агресивність, схильність до руйнування, неуважність та нервозність. В інших дослідженнях дітей шкільного віку, що зазнали впливу алкоголю, показано, що наряду з проблемами поведінки, у них існують труднощі з навчанням, особливо з математикою та запам’ятовуванням.
        Вчені пильно ставляться до незначної дії помірного вживання спиртних напоїв або вживання більш легких алкогольних напоїв під час вагітності. У дослідженнях, що були проведені в університетах Вашингтону та Сіетла, спостерігали за групою дітей шкільного віку (до 14 років), чиї матері вживали під час вагітності три або більше порцій алкогольних напоїв на день. При проходженні тестів на розумові здібності у віці 4-х років, ці діти показали рівень на п’ять пунктів нижчий за середній показник дітей контрольної групи. Так само дослідження, проведене у Франції, 1995 року, показало, що тести 4,5-річних дітей, народжених від матерів, які вживали принаймі три порції алкогольних напоїв на день, на сім пунктів нижчі за показникі інших дітей. Вчені з Сіетла також виявили зростаючу імовірність проблем у навчанні (включно проблеми з математикою) у 7-ми річному та 14-ти річному віці у дітей народжених від помірно вживаючих алкоголь матерів.

Якщо вагітна жінка прийняла одну чи дві порції алкогольних напоїв ще до того, як вона зрозуміла, що є вагітною, чи може це зашкодити плоду?

        Недоведено, що плід може зазнати шкоди від прийняття вагітною жінкою однієї чи двох порцій алкогольних напоїв ще до того, як вона зрозуміла, що є вагітною. Звичайно розвиток головного мозку плода та інших органів розпочинається на третьому тижні вагітності і є легко уразливим протягом перших трьох тижнів. Оскільки не існує нешкідливих доз алкоголю, жінка повинна припинити вживання алкоголю в той момент, коли вона тільки запідозрить, що може бути вагітною і утримуватись від вживання всіх видів алкогольних напоїв якщо вона очікує на вагітність.

Які ще проблеми пов’язані з вживанням алкоголю під час вагітності?

        Вживання алкоголю під час вагітності підвищує ризик викиднів, народжень дітей з низькою вагою, мертвонароджень та смерті дитини у періоді ранньої новонародженості. Ті, хто зловживають алкоголем, мають у 2-4 рази вищий ризик мати викидні у 4-6 місяців вагітності ніж ті, хто не вживає алкоголь. Вони також можуть вдвічі частіше втрачати дитину у перінатальний період – з 28-ого тижня вагітності до перших тижнів після народження.

Чи небезпечне вживання алкоголю під час годування грудьми?

        Алкоголь навіть у маленькій кількості потрапляє у грудне молоко і потім в організм дитини. В одному з досліджень було показано, що у дітей, які знаходились на природньому (грудному) годуванні жінками, що вживали одну-дві порції алкоголю на день, більш повільно розвивались рухові навички (такі як повзання та ходіння) у порівнянні з дітьми, які не зазнали впливу алкоголю. Більші дози алкоголю також можуть потрапляти через грудне молоко при годуванні. Тому всім жінкам рекомендують утримуватись від вживання алкоголю на весь період годування грудьми.

Чи може вживання батьком алкоголю у великій кількості призвести до виникнення алкогольного синдрому плода (FAS)?

        На сьогодні немає доказів того, що вживання алкоголю у великій кількості батьком може призвести до виникнення алкогольного синдрому плода. Але зростає кількість даних про те, що вживання алкоголю у великій кількості чоловіком може мати негативний вплив на перебіг вагітності та здоров’я дитини. Вживання алкоголю у великій кількості чоловіком може знизити рівень чоловічого гормону тестостерону, що призводить до зменшення кількості сперми, а іноді і до безпліддя.
        Щоб повністю з’ясувати, яким чином вживання чоловіком алкоголю може вплинути на результат вагітності, потрібно більше досліджень. Чоловік, який припинить вживати алкоголь на час вагітності своєї партнерки, також допоможе їй відмовитись від алкоголю.

 

Переглянуто редакційною колегією I.B.I.S.: 15/02/2002

 

Дивіться також:



Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка нашого сайту ІБІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого Вам потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...