Про ОМНІ-Мережу | Звіти | Карта | Медична статистика | Англійською |
Реалізація пілотного проекту "Пренатальні ультразвукові маркери фетального алкогольного синдрому" у Рівненській і Херсонській областях
Любов Євтушок
Голова правління МБФ "ОМНІ-Мережа для дітей"
На питаннях діагностики та профілактики алкогольного синдрому плода, а також впровадження програм раннього втручання щодо дітей з порушеннями розвитку, зокрема, спричинених пренатальним впливом алкоголю, сконцентрована діяльність "ОМНІ-мережі для дітей" впродовж кількох років.
Саме тому з великим зацікавленням у Рівненській і Херсонській областях в 2005-2006 рр. проводиться пілотне дослідження пренатальних ультразвукових маркерів фетального алкогольного синдрому, яке здійснюється під керівництвом професорів К. Джонса, К. Чамберс та Е. Халла (Каліфорнійський університет, Сан-Дієго, США).
24-25 вересня 2006 р. відбувся візит у м. Рівне керівників проекту професорів К. Джонса та К. Чамберс (Каліфорнійський університет, Сан-Дієго, США) та професора К. Коулз (Інститут медицини Університету Еморі та Інститут Маркуса, Атланта, Джорджія, США). Під час візиту були підведені попередні підсумки проекту. 25 вересня 2006 р. результати пілотного проекту представлено у доповіді професора К. Джонса перед учасниками проекту, лікарями та психологами з Рівного і Луцька, крім того для слухачів була представлена лекція професора К. Коулз "Дослідження ефектів пренатального впливу алкоголю на розвиток дитини раннього віку". Крім того, американські гості відвідали Рівненський центр раннього втручання "Пагінець" і були позитивно вражені самовідданою діяльністю спеціалістів у співпраці з батьками.
Зліва направо: Проф. К. Джонс, проф. К. Чамберс, проф. К. Коулз,
Т. Савчук (директор Центру "Пагінець"), Л. Євтушок
Можливість пренатальної ідентифікації дітей з ФАС дозволила б надавати жінкам і дітям своєчасну допомогу та застосовувати програми раннього втручання.
Підготовчий етап дослідження був проведений у 2003-2005 рр. за підтримки Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку та мережі ОМНІ-Центрів. Було проведено низку тренінгів спеціалістів в областях та у м. Києві під керівництвом професорів К. Джонса, К. Чамберс та Е. Холла, а також перекладено на українську мову протоколи для введення баз даних.
Для дослідження відбирались вагітні жінки в І-ІІ триместрах вагітності.
В протоколи пренатального УЗД були включені додаткові виміри структур головного мозку. Проведений відеозапис кожного дослідження.
Після народження діти були оглянуті спеціально підготовленими неонатологами та/або генетиками згідно стандартного протоколу, було здійснено фотодокументацію.
Обговорення результатів пілотного проекту
Попередній аналіз даних показав відсутність статистично значимих відмінностей в групі ризику та контрольній групі щодо біпарієтального, лобно-потиличного, поперечного мозочкового, outer orbital, або орбітального діаметру. Проте розміри фронто-таламічного діаметру в залежності від гестаційного віку були зменшені в групі ризику в порівнянні з контрольною групою. Ці дані дозволили припустити, що специфічні вимірювання розмірів лобної частини мозку можуть бути ранніми маркерами пошкоджуючого впливу алкоголю та застосовуватись для раннього виявлення уражених алкоголем дітей.
Безперечно, отримані результати потребують подальшої оцінки щодо чутливості та специфічності цих маркерів. Це сприятиме впровадженню запобіжних ініціатив, оскільки своєчасне виявлення вагітних жінок групи ризику та медичний нагляд за ними сприятиме зниженню малюкової і материнської смертності та дитячої інвалідності, активному залученню дітей до сучасних програм раннього втручання.
Дата написання: 26 вересня 2006 року