Редактор звіту проф. Ю.І. Кундієв
З привітанням до учасників від імені організаторів виступили: Ю.І. Кундієв - Віце-Президент АМН України, С.П. Бережнов - заступник головного санітарного лікаря МОЗ України, В. Вертелецький - директор Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку (УАПЗВВР), секретар-казначей Світового Альянсу організацій із запобігання вродженим вадам розвитку, керівник Центру медичної генетики Університету Південної Аоабами, О. Радзієвська - головний спеціаліст програм USAID в галузі охорони здоров'я.
Робоча президія конференції (натисніть тут)
|
З доповідями виступили:
В доповіді було наголошено на актуальності профілактичної медицини, яка визначає і оцінює фактори ризику для здоров'я. Європейським відділом ВООЗ розроблено перший план дій щодо нагляду за безпекою продуктів і харчів на 2000-2005 рр. Профілактичні заходи, в тому числі і щодо безпеки продуктів харчування, повинні включати ідентифікацію факторів і груп ризику, оцінку ризику, управління і реалізацію контролю, статистичну обробку результатів. |
Проблема України - у відставанні від світового рівня вирішення проблем гігієни харчування.
До реалізації цих напрямків необхідно залучати партнерів:
Учасники конференції
|
Обговорення доповіді: розглядалися питання йодування солі в Україні (проф. І.Р. Бариляк). Представник МОЗ України проф. С.П. Бережнов підкреслив, що є постанова про 100% йодування солі, а при уряді створена спеціальна комісія.
Проф. О.І. Тімченко: - Хто конкретно в АМН і МОЗ України опікується цим планом?
Проф. Ю.І. Кундієв: - Можливо це буде вирішено в Інституті гігієни і медичної екології.
Представник МОЗ України заявив, що цим опікується все міністерство, що є проект національної програми "Здоровий спосіб життя" для вирішення якої бракує коштів.
О. Радзієвська: - Необхідно відновити освітні програми і покращати обізнаність населення у споживанні збагачених продуктів.
Л. Дудник (Фундація "Україна-США") поцікавилась, в чому полягає роль потенційних партнерів і роль політиків національного і місцевого рівня.
Проф. В. Вертелецький (натисніть тут)
|
Відповідальність кожного з нас попередити те, чому можна запобігти, допомогти тим, хто збирається прийти у цей світ. В Україні не приділяють достатньої уваги попередженню вроджених вад розвитку (ВВР) у дітей. Діти - поза політикою. Українсько-Американська Програма повністю впроваджена у двох областях України і поширюється на 5 інших. Основними напрямками її є: нагляд за вродженими вадами, опіка дітей з ВВР, активна освіта лікарів і населення з проблеми запобігання ВВР, інтеграція лікарів різних профілів навколо вирішення цих проблем. Фундаментальна стратегія роботи - участь неонатологів, які знаходять новонароджених з ВВР, збирають анамнез і розпочинають процес відповідного лікування. Іншою стратегією є участь генетиків, які координують довготривалу медичну допомогу хворим дітям. І нарешті, Український Альянс із запобігання ВВР, до якого входять сім'ї, спеціалісти і громадські діячі, повинен допомогти батькам дітей з вродженими вадами адаптуватись до життя і отримати допомогу від охорони здоров'я, соціальних служб, освітніх та інших організацій. Цивілізацію треба оцінювати по тому, як вона ставиться до своїх дітей, особливо до тих, що стали інвалідами не з власної волі.
Було також охарактеризовано загальне поняття ВВР і spina bifida, зокрема. Підкреслювалась необхідність Інтернету в здійсненні поставлених завдань. На вирішення проблем спрямована і діяльність Українського Альянсу запобігання ВВР - першої національної копії Світового Альянсу.
Проф. Г. Оуклі (натисніть тут)
|
Винахід того, що фолієва кислота ефективно запобігає вадам невральної трубки, серцево-судинним захворюванням, пов'язаним з атеросклерозом, раку товстої кишки, є справжньою революцією в медицині. Більше того, багато досліджень доводять, що знижується ризик хвороби Альцгеймера. Проте, важко змусити людей приймати вітамінні таблетки щодня. Оскільки Україна є житницею Європи, для неї класичний підхід в запобіганні вище вказаним хворобам є збагачення борошна фолієвою кислотою.
Було дано характеристику досягнення програми фортифікації в США і Китаї. Оскільки на спеціальній сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2001 року буде розглянуте питання здоров'я дітей, спеціальна комісія ВООЗ має представити матеріали щодо використання фолієвої кислоти у запобіганні вадам невральної трубки. До 2005 року планується елімінувати ці захворювання.
У відповідях на запитання учасників конференції проф. Г. Оуклі дав оцінку різним рівням збагачення зернових продуктів.
Проф. О. Воловина (натисніть тут) |
На думку доповідача лікувальні і профілактичні програми та інформаційні системи установ охорони здоров'я у великій мірі залежать від здатності добувати та інтерпретувати факти. Було охарактеризовано підходи до застосування інформаційних систем та Інтернету у реформуванні охорони здоров'я. Вимоги до інформаційних систем:
Була представлена нова система аналізу статистичної медичної інформації "Hypercube". |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Під час загальної дискусії, засідання круглого столу "Розробка стратегії стосовно збагачення борошна фолієвою кислотою" були висловлені різні підходи і різні точки зору щодо профілактичного застосування фолієвої кислоти:
Доктор М. Алексанян (представник ЮНІСЕФ в Україні, Білорусі і Молдові) ще раз підкреслив той факт, що необхідність запровадження фортифікації мікроелементами продуктів харчування на Україні давно назріла. Вже 50 років у світі практикується додавання заліза до борошна. Українська влада повинна вважати першочерговою справою випуск йодованої солі і борошна із фолієвою кислотою.
Проф. Ю.І. Кундієв запропонував створити робочу групу при АМН та МОЗ України, яка складатиметься з 5-7 фахівців, для ознайомлення з повними даними (досьє) щодо досвіду збагачення продуктів харчування фолієвою кислотою в США та інших країнах.
Результатом її роботи мають стати:
Цей коровай, подарований директором
Волинського хлібокомбінату № 2, міг би містити фолієву кислоту (натисніть тут) |
Після конференції і "круглого столу" відбулася прес-конференція, на якій журналісти отримали вичерпні відповіді на питання, пов'язані з значенням фолієвої кислоти в профілактиці вроджених вад розвитку, а також можливостями проведення насичення харчових продуктів цим вітаміном.
|
Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує
інформацію переважно з метою
розповсюдження медичних знань. Не
використовуйте його в якості єдиного
джерела медичної інформації, або щоб
самостійно змінити процес лікування. Будь
ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди
звертайтесь за порадою до Вашого лікаря. |
||
Copyright 1998 - 2002 I.B.I.S. Захищено авторським правом. Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В.В., С.Л. | Зміст сторінки: Ю. Кундієв Євтушок |