Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку
Нарада з питань фортифікації борошна фолієвою кислотою
Нарада з питань фортифікації борошна фолієвою кислотою була проведена 27 лютого 2002 року в місті Києві. В роботі наради прийняли участь 35 чоловік. Серед них були такі визнані міжнародні експерти як проф. В. Вертелецький (завідуючий центром медичної генетики Університету Південної Алабами, директор Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку), проф. Г. Оуклі (факультет епідеміології Школи суспільної охорони здоров'я ім. Ролінза в Університеті Еморі), доктор П. Ранум (консультант з питань фортифікації харчових продуктів компанії Ceres Nutrition), академік Ю. Кундієв, Віце-президент Академії медичних наук України, директор інституту медицини праці АМН України). На нараду були запрошені представники Міністерства охорони здоров'я України, Академії медичних наук України, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, українських відомств та підприємств зернової та хлібної промисловості.
Зліва направо: п. О. Радзієвська (Агентство США |
У вступному слові д-р Ю. Кундієв розповів про досягнення Українсько-Американської Програми та Українського Альянсу з запобігання вродженим вадам розвитку за час, що минув з останньої конференції.
|
Зліва направо: п. О. Радзієвська, академік Ю. Кундієв, |
Професор В. Вертелецький розповів про проведення моніторингу вроджених вад розвитку у пілотних областях України. Він особливо підкреслив, що здобуті дані є популяційними даними і свідчать про високий рівень вроджених вад у цих областях.
Д-р Г. Оуклі в доповіді "Диво фортифікації фолієвою кислотою" описав механізми утворення вроджених вад нервової системи та розповів про рандомізоване контрольоване дослідження, проведене у Великій Британії. Дослідження, проведене на групі жінок, які вже мали дитину з вродженою вадою нервової системи, довело, що споживання фолієвої кислоти значно знижує кількість вроджених вад.
Д-р П. Ранум у доповіді "Перетворення млинів на фабрики запобігання вродженим вадам" розповів про технологію фортифікації борошна фолієвою кислотою та програми з фортифікації, які застосовуються у різних країнах.
Після завершення лекцій, доповідачі відповіли на численні питання стосовно світового досвіду із фортифікації харчових продуктів, механізмів біологічної дії фолієвої кислоти, технологічних аспектів фортифікації борошна.
Під час дискусії д-р Р. Моїсєєнко (начальник Управління охорони материнства та дитинства МОЗ України) розповіла про Всеукраїнську програму здоров'я дитини, яка передбачає запобігання вродженим вадам розвитку з допомогою фолієвої кислоти. Д-р Р. Моісєєнко підкреслила, що незважаючи на переконливі дані, представлені доповідачами, тотальна фортифікація борошна фолієвою кислотою може мати певні недоліки. Серед них, безконтрольне вживання фолієвої кислоти всіма групами населення. Д-р Р. Моїсєєнко запропонувала обговорити цю проблему на засіданні Українського комітету з біоетики.
|
Зліва направа: п. Т. Іркіна (МОЗ України), п. Р. Моісеєнко, |
Д-р Ю. Кундієв у своєму виступі звернув увагу на те, що у 50% випадків, коли вагітність була не запланована, фортифікація фолієвою кислотою найбільш ефективна. У всякому разі, наголосив д-р Кундієв, накопичено достатньо даних для того, щоб розпочати пілотний проект із фортифікації борошна в Україні.
Д-р І. Бариляк (президент Українського Альянсу із запобігання вродженим вадам розвитку) зупинився на генетичних аспектах проблеми. Він підкреслив, що генетики у всьому світі дотримуються думки, що фортифікація фолієвою кислотою продуктів харчування значно зменшує число вроджених вад.
Пані О. Юришинець (мати дитини з вадою невральної трубки) у своєму виступі подякувала Українському Альянсу та Українсько-Американській Програмі за підтримку родин, які мають хворих дітей.
Пан М. Гнасюк (директор Луцького комбінату хлібопродуктів № 2) розповів про технологічні можливості підприємства та заявив, що на млині є всі умови для втілення пілотного проекту з фортифікації.
Д-р М. Думановська (заступник начальника управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації) розповіла про освітню кампанію із запобігання вродженим вадам розвитку, яка була проведена в м. Рівному.
Представники хлібної промисловості України (М. Компанець, В. Морозов, В. Яніцький) розповіли про технологічні можливості українських млинів щодо фортифікації борошна фолієвою кислотою. Пан В. Яніцький звернув особливу увагу на те, що для втілення фортифікації в Україні необхідним є розроблення відповідних санітарно-гігієнічних нормативів, затверджених Міністерством охорони здоров'я України.
|
Виступає п. М. Компанець |
Після закінчення дискусії доктор Ю. Кундієв виступив із заключним словом та закрив нараду. Учасникам наради були роздані "Проект рекомендацій з фортифікації борошна фолієвою кислотою в Україні" та книга "Фолієва кислота і профілактика захворювань".
|
Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за
порадою до Вашого лікаря. |
||
|