![]() |
|
|
Науково-практична конференція "Сучасні аспекти раннього втручання щодо дітей з особливими потребами"
Наталія Зимак-Закутня
Керівник Хмельницького ОМНІ-Центру
20 березня 2007 року у м. Хмельницькому відбулась науково-практична конференція "Сучасні аспекти раннього втручання щодо дітей з особливими потребами".
Ініціаторами і організаторами конференції стали Міжнародний благодійний фонд "ОМНІ-Мережа для дітей", батьківський клуб "Веселка", Український фонд соціальних інвестицій, проект "Сприяння реформі соціальних послуг в Україні", що фінансується Міністерством у справах міжнародного розвитку Великобританії.
У конференції взяли участь понад 50 фахівців з Хмельницької, Харківської, Волинської, Рівненської та Львівської областей. Серед учасників конференції були присутні практичні психологи, педіатри, реабілітологи, сімейні лікарі, генетики і педагоги, а також представники груп батьків дітей з особливими потребами.
Міжнародний благодійний фонд "ОМНІ-Мережа для дітей" на конференції представляли Любов Євтушок, голова правління фонду, Тетяна Віговська, заступник голови правління фонду, Наталія Зимак-Закутня, координатор Хмельницького ОМНІ-Центру, а також партнери "ОМНІ-Мережі" – Тамара Савчук, завідувачка Рівненським центром ранньої педагогічної реабілітації і соціальної адаптації дітей з особливими потребами "Пагінець", Наталія Вічалковська, доцент кафедри вікової та педагогічної психології факультету психології Волинського державного університету ім. Л. Українки та Олена Мельник, голова правління Волинської обласної громадської організації батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку.
![]() Тетяна Віговська представляє діяльність ОМНІ-Мережі |
Тетяна Віговська презентувала напрацювання та досягнення "ОМНІ-Мережі" у запобіганні вродженим вадам розвитку та у сприянні запровадженню програм раннього втручання в Україні. Під час виступу також було наголошено на ключовій ролі моніторингу вроджених вад розвитку у дітей за міжнародними стандартами в плануванні опіки дітей.
Тамара Савчук ознайомила присутніх з діяльністю Рівненського центру ранньої педагогічної реабілітації і соціальної адаптації дітей з особливими потребами "Пагінець" – унікального закладу, створеного з ініціативи батьківської організації, МБФ "ОМНІ-Мережа для дітей" та при підтримці місцевої влади.
Виступ Олени Мельник був присвячений ролі батьківських груп підтримки у ранньому втручанні на прикладі діяльності Волинської обласної громадської організації батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку, зокрема пані Олена висвітлила діяльність батьків організації в ініціюванні та поширенні інформації про впровадження програм раннього втручання, реабілітації та соціальної адаптації, захисті прав, соціальній адаптації людей з хромосомними порушеннями, інтеграції дітей в звичайні садки та школи та подальшій профорієнтації.
![]() Тамара Савчук ділиться досвідом роботи центру "Пагінець" |
![]() Виступає Олена Мельник |
Суттєвий внесок у підготовці та проведенні конференції належать проекту "Сприяння реформі соціальних послуг в Україні", представленого Людмилою Буртник, координатором проекту у Хмельницькій області.
![]() Виступає Людмила Буртник |
Своїм унікальним досвідом у сфері запровадження методик раннього втручання поділились представник навчально-реабілітаційного центру "Джерело", Оксана Винярська, соціальний педагог; Алла Буданцева, директор Кам’янець-Подільського навчально-виховного комплексу з центром реабілітації слабкозорих дітей; Людмила Циганюк, завуч Кам’янець-Подільського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру; Тетяна Сердюк, член агенції по впровадженню мікропроекту УФСІ "Центр раннього втручання і реабілітації "Віра"; Людмила Ружицька, представник проекту міні-гранту FRSSU "Крок назустріч дітям з функціональними обмеженнями" та Олена Близнюк, представник Благодійного фонду "Інститут раннього втручання" з м. Харкова.
![]() Оксана Винярська представляє діяльність Львівського центру "Джерело" |
Людмила Ружицька, представник проекту міні-гранту "Крок назустріч дітям з функціональними обмеженнями", представила успіхи проекту у наближенні послуг раннього втручання до сільських мешканців.
Важливість поширення послуг раннього втручання на сільську місцевість також була підкреслена і у виступі Тетяни Сердюк, керівника мікропроекту "Центр раннього втручання і реабілітації "Віра", спрямованого на надання послуг саме дітям сільської місцевості.
![]() Антоніна Корчинська |
Ключовим моментом конференції стала презентація першого українського видання програми раннього втручання "Маленькі сходинки" (розробленої австралійським Університетом Макуорі, Сідней), яка, за словами голови правління Міжнародного благодійного фонду "ОМНІ-Мережа для дітей" Любов Євтушок, є надзвичайно корисним посібником як для фахівців, так і батьків, які виховують дітей з особливими потребами, тому особливо приємною є можливість представляти перше україномовне видання.
Випуск українського видання став можливим завдяки зусиллям МБФ "ОМНІ-Мережа для дітей" та Українського фонду допомоги дітям-сиротам з особливими потребами, Вірджинія, США.
Наприкінці конференції кожен з учасників конференції мав змогу безкоштовно отримати примірник посібників "Маленькі Сходинки" для ознайомлення та застосування у діяльності своєї організації.
![]() Любов Євтушок презентує програму раннього втручання "Маленькі сходинки" |
![]() Розповсюдження серед учасників видання "Маленькі сходинки" |
Висвітленню ходу конференції та проблем, що були розглянуті, присвячено спеціальний випуск соціальної програми Хмельницького обласного телебачення "Метроном".
Конференція стала ще одним кроком підвищення спрямування зусиль громади на ефективну допомогу дітям з порушенням розвитку та забезпечення можливостей їх повноцінного зростання, важливим засобом обміну досвідом фахівців з різних регіонів подальшого розвитку моделей раннього втручання в Україні.
Дата написання: 29 березня 2007 року