| |
|
Підвищена частота вад невральної трубки (ВНТ) в Україні:
найвищі рівні – на Поліссі
1 "ОМНІ-мережа для дітей" та Університет Південної Алабами (Мобіл, США)
2 Рівненський ОМНІ-Центр та медико-генетичний центр Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Віктора Поліщука
Вступ: "ОМНІ-мережа для дітей" у 2000 році у Рівненській та Волинській областях, що на північному заході України, започаткувала популяційний моніторинг вроджених вад розвитку (ВВР). У 2002 році було продемонстровано високу частоту ВНТ (21 на 10000 живонароджених (N.Yuskiv et al,. Birth Defects Res. A Clin. Mol. Teratol, 2005). Зібрані у Рівненській області дані засвідчили, що найвища частота ВНТ зареєстрована у поліських районах Рівненської області, забруднених радіонуклідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. Полісся характеризується болотистими грунтами з низьким вмістом гумусу та високим вмістом торфу, що сприяє високому коефіцієнту передачі Цезію-137 з грунту в молоко. Для населення Полісся характерне переважання в раціоні харчування власноруч вирощених продуктів, споживанням дичини, лісових ягід та грибів. Існує висока ймовірність того, що в раціоні жителів Полісся, особливо взимку, не вистачає мікроелементів та фолатів, а також, що вода та продукти харчування, включаючи молоко та картоплю, які складають основну частину раціону, забруднені Цезієм-137. Як було виявлено, ще один шлях потрапляння Цезію-137 в організм – вдихання забрудненого пилу та диму від згорання біомаси (Див. супутні тези доповідей Б. Євтушок та Л. Євтушок).
Методи: Аналіз даних про ВНТ 2000-2006 рр. у поліських та неполіських районах Рівненської області, а також офіційних демографічних даних, даних про харчування та вимірювання рівнів накопичення радіонуклідів.
Результати: Частота ВНТ в поліських та неполіських районах Рівненської області становила, відповідно, 27,0 та 19,6 на 10000 (ізольованих ВНТ, відповідно, 21,6 та 16,6; різниця статистично незначуща). Однак зараз проводиться детальний аналіз по кожному району зокрема. Всі поліські райони Рівненщини офіційно визнані забрудненими іонізуючою радіацією внаслідок Чорнобильської катастрофи; решта районів офіційно визнані “чистими”; найвища щорічна кількість новонароджених спостерігається в місті Рівне (близько 3000 новонароджених). Офіційний моніторинг щодо цезію-137 проводиться лише в поліському регіоні. Доступні звіти вказують на різкі варіації відповідно до місця й часу; у деяких селах рівень цезію-137 в молоці з часом зріс. Також спостерігалося 7 випадків зрощених близнюків: 6 у Рівненській області (один випадок зі спинно-мозковою килою) і один в Херсонській області.
Висновки: Обґрунтовано проведення широких ретроспективних та проспективних досліджень Рівненського Полісся.
Дивіться: