Повідомте про помилки | Обмін банерами | Напишіть нам   
International Birth Defects Information Systems "ОМНІ-Мережа для дітей" - Запобігання вродженим вадам
Мета: реабілітація і запобігання вродженим вадам, генетичним порушенням, вродженим аномаліям і порушенням розвитку

Мистецтво Навчання Вагітність
  • Створити систему нагляду за вродженими вадами розвитку за міжнародними стандартами.
  • Запобігати порушенням розвитку дітей, що виникають внаслідок "інституалізації", використовуючи програми раннього втручання.
  • Сприяти створенню груп підтримки батьків.
  • Сприяти медичній освіті, проведенню навчання і наукових досліджень за допомогою національного та міжнародного партнерства.
  • Створити електронні інформаційні ресурси для їх розповсюдження та проведення телеконсультацій.
Про ОМНІ-Мережу | Ініціативи | Звіти | Публікації | ОМНІ в Eurocat | ОМНІ в ICBDSR | Карта | Статистика | Англійською
 

Центр ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей з особливими потребами "Пагінець" започатковано у Рівному

Любов Євтушок
Медичний координатор ОМНІ-Мережі

        Діти з особливими потребами часто асоціюються зі спеціальними закладами, ізольованими від решти суспільства. Зміни, завдяки яким вони мають змогу відвідувати звичайні дошкільні заклади і школи, відбуваються занадто повільно. Проте, якщо говорити про період раннього дитинства – від народження до 3 років, то такі діти в Україні практично не мають можливості отримати реабілітацію за програмою раннього втручання, як це відбувається в багатьох країнах світу (навчання батьків, систематичні консультації та допомога педагога – фахівця зі спеціальної педагогіки, фізіотерапія тощо).
        Допомога дітям і їх сім’ям повинна поєднуватися з перебуванням в природному середовищі: батьківський дім – сім’я, ясла, садочок, школа. В цьому контексті основним опікуном дитини в найкращих програмах раннього втручання вважається родина. В якості активних партнерів батьків залучають до планування потреб дитини. Особливе соціальне спрямування мають організації батьків дітей з особливими потребами. На більший успіх реформ в соціальній реабілітації дітей з особливими потребами можна сподіватись при взаємодії з органами місцевого самоврядування, державними дошкільними закладами, громадськими організаціями і фондами, в основу діяльності яких покладено захист прав дітей з особливими потребами.
        19 січня 2004 року відбулося урочисте відкриття Рівненського Центру ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації дітей з особливими потребами „Пагінець”, створеного за розпорядженням Голови м.Рівне Віктора Чайки. Це значуща подія для всієї громадськості регіону, особливо для сімей, що виховують дітей з обмеженими можливостями. Тим більше, що це один з перших Центрів такого типу в Україні.

Mrs. Svitlana Bohatyrchuk-Kryvko (left) and Mr. Valentin Kroka cutting off ceremonial ribbon
П. Світлана Богатирчук-Кривко (зліва) і п. Валентин Крока
відкривають реабілітаційний центр "Пагінець"

        Його унікальність полягає в тому, що тут будуть впроваджуватися найсучасніші реабілітаційні методики, спрямовані на ранню стимуляцію інтелектуального розвитку та запобігання розумовій відсталості з перших тижнів і місяців життя дитини. Ще однією характерною рисою новоствореного Центру є те, що основні напрямки його подальшого розвитку будуть визначатися у співпраці з батьківською організацією "Асоціація батьків дітей з особливими потребами", яка є партнером Альянсу із запобігання вродженим вадам розвитку в Рівненській області. Для цього при Центрі буде створена Піклувальна Рада, яка сприятиме співпраці батьківської організації, закладів освіти і охорони здоров’я, Рівненського державного гуманітарного університету, мережі інформаційно-ресурсних ОМНІ-Центрів Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку.
        Створення Центру стало можливим завдяки співпраці обласної і міської державних адміністрацій з Українсько-Американською Програмою запобігання ВВР, громадськими організаціями – Альянсом запобігання ВВР та Рівненською громадською організацією "Асоціація батьків дітей з особливими потребами", а також проекту "Правовий захист дітей-інвалідів в Рівненській області", який здійснював Рівненський обласний благодійний фонд запобігання ВВР „Лелека” за підтримки Посольства США в Україні, з успішною реалізацією якого нас привітав Посол США в Україні Карлос Паскуаль під час свого перебування на посаді.
        Зважаючи на роль, яку відіграє Агентство США з Міжнародного розвитку (USAID) в підтримці реалізації Українсько-Американської Програми запобігання ВВР та впровадженні профілактичних ініціатив, що стосуються ВВР та проблем розвитку дитини, Рівненська обласна державна адміністрація та міський Голова м.Рівного Віктор Чайка запросив на церемонію відкриття Центру директора відділу демократичних та соціальних програм Агентства США з міжнародного розвитку Ненсі Годфрі та координатора проектів відділу демократичних та соціальних програм Агентства США з міжнародного розвитку Олену Радзієвську.
        Участь у церемонії відкриття Центру взяли батьки – члени Рівненської обласної громадської організації "Асоціація батьків дітей з особливими потребами" та їхні діти. Серед запрошених гостей були представники влади, управління охорони здоров’я, освіти, Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку, Рівненського державного гуманітарного університету, Рівненського будинку дитини, релігійних організацій, спонсори, засоби масової інформації, представники Волинської обласної дитячої громадської організації "Центр розвитку дитини".

Mr. Vitaliy Novak, Head of Rivne Department of Education (left) and Mrs. Tamara Savchuk, Head of the “Pahinets” Center
п. Віталій Новак, начальник Управління освіти м.Рівне (зліва)
і п. Тамара Савчук, завідувачка Центром "Пагінець"

        З відкриттям Центру присутніх привітали: його завідувачка Тамара Савчук, начальник Управління освіти м.Рівне Віталій Новак; заступник Голови Рівненської обласної Ради Валентин Крока; заступник міського голови м.Рівне з гуманітарних і соціальних питань Світлана Богатирчук-Кривко; президент Альянсу із запобігання вродженим вадам розвитку професор Ігор Бариляк; завідуюча кафедрою дошкільної педагогіки і психології Рівненського державного гуманітарного університету професор Тамара Поніманська, науковий керівник проекту "Рання стимуляція інтелектуального розвитку дітей, позбавлених батьківського піклування, з допомогою студентів-волонтерів"; головний лікар Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру ім. В.Поліщука і голова правління Рівненського обласного благодійного фонду запобігання вродженим вадам розвитку "Лелека" Ігор Шумлянський; заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської обласної державної адміністрації Марія Думановська; голова Рівненської обласної громадської організації "Асоціація батьків дітей з особливими потребами" Віктор Хомюк; представник Українського християнського місіонерного товариства "Обітниця миру" Олег Абатуров та інші.
        Виступаючі у свої промовах підкреслили, що завдяки відкриттю Центру ранньої педагогічної реабілітації і соціальної адаптації дітей з особливими потребами "Пагінець" відкриваються більші можливості для реалізації права кожної дитини на своєчасну діагностику проблем розвитку і на доступ до програм раннього втручання з метою корекції відхилень у розвитку, починаючи з перших тижнів і місяців життя. Представники Рівненської обласної Ради, виконавчого комітету м.Рівне запевнили присутніх у подальшій підтримці діяльності Центру з боку влади.

The symbol of the Center  - sprout ("pahinets" in Ukrainian) was placed in the center of the hall as a symbol of hope and belief
Посередині зали стояв справжній пагінець – символ надії
на щасливе майбутнє вихованців Центру

        Завідуюча кафедрою дошкільної педагогіки і психології Рівненського державного гуманітарного університету професор Тамара Поніманська здійснюватиме наукове керівництво роботою Центру. Вона, зокрема, зазначила, що діти з особливими потребами – це ціна цивілізації, а тому допомога їм знайти себе в цьому світі і суспільстві – справа кожного.
        Віктор Хомюк, голова Рівненської обласної громадської організації "Асоціація батьків дітей з особливими потребами", висловив щиру подяку заступнику міського Голови з гуманітарних і соціальних питань Світлані Богатирчук-Кривко, начальнику Управління освіти м.Рівне Віталію Новаку, директору Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку (УАПЗВВР) професору Володимиру Вертелецькому, Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку, Президенту Українського фонду допомоги дітям-сиротам з особливими потребами Карен Фізерс (США), працівникам ОМНІ-Центру Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку та медичному координатору УАПЗВВР Любові Євтушок, голові Правління Рівненського обласного благодійного фонду запобігання вродженим вадам розвитку "Лелека" Ігорю Шумлянському за підтримку "Асоціації батьків дітей з особливими потребами" та сприяння створенню та діяльності Центру.
        Президент Альянсу із запобігання вродженим вадам розвитку професор Ігор Бариляк у своєму виступі підкреслив, що відкриття "Пагінця" дуже важлива подія, значення якої не обмежується лише одним містом чи областю. Громадська організація "Альянс із запобігання вродженим вадам розвитку" отримала права на переклад українською мовою і адаптацію до впровадження в Україні однієї з найкращих в світі методик раннього втручання "Маленькі сходинки", розробленої університетом Маккуарі (Сідней, Австралія). Він наголосив на тому, що приклад рівнян вже в даний час хочуть наслідувати в інших регіонах України, зокрема, в Луцьку, Івано-Франківську, Донецьку.
        Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку та Альянс з запобігання вродженим вадам розвитку сприятимуть впровадженню програми раннього втручання для дітей з особливими потребами в Рівненській області і надаватимуть інформаційну підтримку. Для покращання зв’язків з батьками та інформаційно-ресурсним ОМНІ-Центром з розвитку дитини і запобігання вродженим вадам розвитку з метою їх інформаційної підтримки Центру ранньої педагогічної реабілітації та соціальної адаптації "Пагінець" Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку передала факсимільний апарат.
        Заступник начальника управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації Марія Думановська привітала батьків, дітей, всіх присутніх з цією значною подією. Вона підкреслила, що незабаром відбудеться ще одна значуща подія – відкриття центру медико-соціальної реабілітації дітей з органічними ураженнями центральної нервової системи.
        У своєму виступі голова правління Рівненського обласного благодійного фонду запобігання вродженим вадам розвитку "Лелека" Ігор Шумлянський зазначив, що створення Центру відбулося завдяки співпраці обласної і міської державних адміністрацій з Українсько-Американською Програмою запобігання ВВР, громадськими організаціями – Альянсом запобігання ВВР та Рівненською громадською організацією "Асоціація батьків дітей з особливими потребами", а також проекту "Правовий захист дітей-інвалідів в Рівненській області", який здійснював Рівненський обласний благодійний фонд запобігання ВВР "Лелека" за підтримки Посольства США в Україні. Він побажав подальших успіхів батькам і їх дітям, а також працівникам Центру.
        Український фонд допомоги дітям-сиротам та дітям з особливими потребами (Президент Фонду Карен Фізерс) підтвердив свою готовність допомогти Рівненській обласній громадській організації "Асоціація батьків дітей з особливими потребами" і Центру в їх діяльності та надав Центру наочність для занять з дітьми.
        Заступник головного лікаря Рівненського будинку дитини, депутат обласної Ради Віра Кобилянська привітала учасників торжества та побажала колективу Центру успіхів у цій важливій справі.
        Церемонія відкриття стала справжнім святом і проходила в атмосфері світла і радості. Цю атмосферу створили учасники концертних номерів – юні артисти – вихованці дитячого садку, в їх числі і діти з особливими потребами, обдаровані діти міста Рівне. На обличчях дітей сяяли усмішки. Стурбовані обличчя батьків просвітліли від дитячої радості.

During the greeting concert
Під час святкового концерту

        Підтримка обласної державної адміністрації, міського виконавчого комітету, а також наявність багатьох партнерів як в Україні, так і міжнародних, вселяє надію на подальшу співпрацю і розвиток Центру.

Дата написання: 21 січня 2004 року



Будь-ласка, дайте відповідь на ці чотири питання: