View this page in English       

Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку

Впровадження проекту „Правовий захист дітей-інвалідів в Рівненській області”

IBIS: Egyptian symbol of wisdom - Home Pg

Про I.B.I.S.
Вступна сторінка
Канали інформації
Пошук в межах сайту
Стандарти


"В новинах"
Пошта...
Запитання/коментарі
Повідомте про
перервані зв'язки

Попередження

С.О.С.- інформація

Приєднайтесь до I.B.I.S.

Genetics Birth Defects Center

Ukrainian-American Birth Defects Program
Словесний ящик Пандори
Medical Etymology
Медичне слово
Вроджені вади
Галерея - Музика
Книги - Старі карти - Гравюри
 
See map
11 листопада 2003 р.



Любов Євтушок,
Медичний директор
Українсько-Американської Програми
запобігання вродженим вадам розвитку

Незважаючи на те, що Україна ратифікувала усі міжнародні документи щодо захисту прав людини в цілому та прав інвалідів, зокрема, і на той факт, що забезпечення рівних можливостей для інвалідів закладено в самій Конституції України, стан правового захисту дітей-інвалідів в Україні залишається складним.

Актуальність проблеми пояснюється тим фактом, що в Рівненській області на сьогоднішній день нараховується понад 5000 дітей-інвалідів.

Основними причинами такого становища є:
  • низький рівень поінформованості населення, і, особливо, хворих та членів їх родин щодо власних прав;


  • фактична ізоляція хворих та членів їх родин від суспільного життя внаслідок відсутнього державного механізму реабілітації дітей-інвалідів.

Саме тому в середині 2002 року ініціативна група Рівненського обласного благодійного фонду запобігання вродженим вадам розвитку „Лелека” за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку та Альянсу із запобігання вродженим вадам розвитку розпочала впровадження проекту „Правовий захист дітей-інвалідів в Рівненській області”. Проект впроваджувався впродовж 12 місяців 2002-2003 рр. До складу ініціативної групи проекту увійшли медичні працівники, викладачі та батьки хворих дітей.

Initiative Group meeting
Засідання ініціативної групи

Метою проекту було покращання стану правового захисту дітей-інвалідів шляхом інформаційної підтримки батьківських груп та поширення серед широкого загалу інформації про сучасні підходи до інвалідності.

Основні завдання проекту полягали у наступному:

  1. Сприяння діяльності груп батьківської підтримки дітей-інвалідів.
  2. Донесення до громадськості нової концепції інвалідності та інформації про соціальні права і рівні можливості для дітей-інвалідів:
    1. Зміна громадської думки щодо дітей-інвалідів, як дітей з особливим потребами.
    2. Здійснення впливу на органи місцевого самоврядування з метою:
      • створення умов для отримання повноцінної медичної допомоги дітьми з особливими потребами в рамках існуючої системи охорони здоров’я;
      • створення та підтримка державних реабілітаційних програм, що передбачають не лише медичну допомогу, але й соціальну реабілітацію дітей з особливими потребами та їх сімей.

Впровадження проекту зробило можливим підвищення обізнаності населення у питаннях правового захисту осіб з обмеженими можливостями та сучасних підходів до інвалідності в цілому.

Протягом року було проведено 2 круглих столи, 1 семінар („Правовий захист дітей-інвалідів; принципи діяльності груп батьківської підтримки”) та 1 міжрегіональна науково-практична конференція („Актуальні аспекти соціальної та медичної реабілітації дітей з особливими потребами”). Крім того, було видано два посібника – „Основи правового захисту дітей-інвалідів” та „Синдром Дауна: діагностика, опіка, запобігання”.

Manuals published within the project's framework     Manuals published within the project's framework
Видані в рамках проекту посібники

Процес реалізації проекту широко висвітлювався в засобах масової інформації.

Підтримка діяльності Рівненської обласної Асоціації батьків дітей з особливими потребами дозволила цій організації встановити тісні контакти з місцевими органами влади. Так, 26 листопада 2002 року за підтримки делегата Рівненської обласної Ради В. Кобилянської представник Асоціації виступив перед делегатами обласної Ради, представивши їм Резолюцію Круглого столу. Цю ж Резолюцію Голова Асоціації В. Хомюк передав депутатам Рівненської міської Ради в якості звертання до Голови Рівненської обласної державної адміністрації М. Сороки та Рівненського міського Голови В. Чайки.

РЕЗОЛЮЦІЯ
засідання Круглого столу
“Нова концепція інвалідності”
20 листопада 2002 року, м. Рівне

Ми, учасники Круглого столу “Нова концепція інвалідності”, враховуючи зростання кількості дітей-інвалідів в області (4946 дітей-інвалідів за звітними даними 2001 року або 204,4 на 10000 дитячого населення), низький рівень їх соціальної реабілітації та намагаючись змінити традиційний підхід до проблеми інвалідності і поєднати зусилля медичних працівників, працівників освіти і батьків дітей з особливими потребами, звертаємось до Голови обласної державної адміністрації, Голови обласної Ради, представників громадських організацій з проханнями і пропозиціями:

  1. З допомогою своїх рішень вплинути на формування соціальної думки щодо заміни поняття “дитина-інвалід” на “дитина з особливими потребами” або “дитина з обмеженими можливостями”.


  2. Залучати представників громадської організації батьків дітей-інвалідів до підготовки рішень органів влади, що стосуються інтересів дітей-інвалідів.


  3. Розробити і затвердити обласну комплексну Програму запобігання вродженим вадам розвитку та дитячій інвалідності, до виконання якої залучити управління охорони здоров’я, освіти, управління у справах сім’ї та молоді.


  4. Створити обласний медико-педагогічний реабілітаційний центр для дітей з особливими потребами з врахуванням надання допомоги сільському населенню, а також можливістю розвивати на його базі сучасні методики реабілітації дітей.


  5. Сприяти діяльності громадської організації “Асоціація батьків дітей з особливими потребами” та інших батьківських громадських організацій, враховувати їх пропозиції, побажання при плануванні заходів по реабілітації дітей, якими вони опікуються.


  6. Управлінню охорони здоров’я, управлінню освіти та науки, управлінню у справах сім’ї та молоді, управлінню праці та соціального захисту населення забезпечити можливість поширення серед інвалідів, їх сімей та широкого загалу через обласні засоби масової інформації, створивши відповідні рубрики, передачі тощо, найновіших даних про програми та послуги, призначені для інвалідів.


  7. У співпраці з Українсько-Американською Програмою запобігання вродженим вадам розвитку поширювати систему активної освіти населення з питань запобігання вродженим вадам розвитку та дитячої інвалідності шляхом зміцнення і зростання ресурсів інформаційного ОМНІ-центру.


  8. Управлінню охорони здоров’я, управлінню освіти та науки, управлінню у справах сім’ї та молоді сприяти реалізації проекту з ранньої стимуляції інтелектуального розвитку дітей-сиріт з метою запобігання розумовій відсталості дітей-сиріт Рівненського міського будинку дитини з залученням волонтерів-студентів РДГУ.


  9. Розробити програму обладнання всіх державних установ транспортними засобами, пристосованими для відвідування їх інвалідами.


  10. Заохочувати підприємства приватного сектору включати в усі аспекти їх діяльності питання, які стосуються інвалідності, зокрема, виділення робочих місць для інвалідів.

Одним з результатів впровадження проекту стало рішення, прийняте Рівненською міською адміністрацією у вересні 2003 року щодо створення Центру соціальної та педагогічної реабілітації дітей. В цьому центрі планується впроваджувати програми раннього втручання для дітей з особливими потребами.

 
              Шукати в IBIS
 
  Пошук забезпечує FreeFind  
         


Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за порадою до Вашого лікаря.

Copyright 1998 - 2003 I.B.I.S. Захищено авторським правом.

Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В. В., С. Л.
Email: Webmaster


5/December/2003 sl