Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку
Фенілкетонурія: проблеми діагностики і лікування та шляхи їх вирішення
21 вересня 2001 року в приміщенні Національного університету "Києво - Могилянська академія" в рамках Українсько - Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку (УАПЗВВР) та за участі Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку, фундації "Україна - США", RATS відбувся науково - практичний семінар, присвячений проблемі фенілкетонурії: діагностика, лікування, диспансерний нагляд за хворими в Україні.
З вступним словом про мету та завдання Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку та його роль у вирішенні труднощів і недоліків стосовно проблеми ФКУ перед присутніми виступив його Президент професор І.Р. Бариляк.
Президія конференції. Зліва направо: медичний директор УАПЗВВР п. Л.С. Євтушок, президент Українського Альянсу проф. І.Р. Бариляк, головний неонатолог МОЗ України проф.О.Г. Суліма, координатор УАПЗВВР п. І.Є. Харитонова |
Про аспекти масового скрінінгу новонароджених на ФКУ, організацію підтверджуючої діагностики та диспансерного нагляду за хворими та дієтлікування класичної форми ФКУ при своєчасній діагностиці захворювання доповіла завідувачка Кримським республіканським медико - генетичним центром, кандидат медичних наук Н.О. Афанасьєва (див. текст доповіді). Вона висловила пропозицію щодо обладнання медико - генетичних консультацій комп'ютерною програмою з розрахунку дієти для хворих на ФКУ.
З доповіддю про лікування та нагляд за дітьми при запізнілій діагностиці ФКУ виступила завідувачка Одеським міжобласним медико - генетичним центром, кандидат медичних наук З.М. Живац (див. текст доповіді). Вона підкреслила той факт, що в багатьох областях України вимоги щодо своєчасності діагностики ФКУ не забезпечуються, оскільки низьким залишається відсоток охоплення новонароджених скрінінговим обстеженням. Причина цього в недостатності, а часом і відсутності бюджетного фінансування потреб в тест - бланках, реактивах, ремонті існуючої або придбанні сучасної лабораторної апаратури. В доповіді були наведені приклади клінічних випадків, а також досвід застосування гідролізатів білків без фенілаланіну. Підкреслено важливість дієтичного лікування для жінок репродуктивного віку, хворих на ФКУ, з метою попередження синдрому материнської ФКУ. Наведено приклади щодо тривалості дієти хворих на ФКУ в різних країнах світу. Згідно з нормативними документами, прийнятими в Україні, діти з ФКУ віком до 3 років повинні забезпечуватись гідролізатами білка централізовано за рознарядкою міністерства охорони здоров'я України, а діти від 3 до 14 років - за рахунок місцевих бюджетів.
п. Н.О. Афанасьєва розповідає про проведення масового скрінінгу новонароджених на фенілкетонурію в Криму |
п. З.М. Живац (Одеса) під час доповіді |
В обговоренні взяли участь 60 учасників науково - практичного семінару, серед яких було 42 лікарі з 18 областей та м. Києва і 13 батьків хворих дітей з 10 міст, представники фундації "Україна - США" та PATH, фірм "Нутриція" та "Нутрітек" в Україні.
Серед питань, що обговорювались, були: скрінінг новонароджених на фенілкетонурію, кількість хворих на обліку в регіонах, забезпеченість гідролізатами білка без фенілаланіну та безбілковими продуктами харчування, необхідність участі дієтолога в лікуванні хворого на ФКУ, покращення рівня знань лікарів та батьків з питань дієтотерапії ФКУ.
Занепокоєння у присутніх викликали недоліки в проведенні скрінінгу новонароджених в деяких регіонах України (Київ, Одеса, Рівне, Львів), а також забезпечення продуктами спеціального дієтхарчування, проблема синдрому материнської ФКУ.
Завідувачка Київським ММГЦ, кандидат медичних наук В.О. Галаган вважає, що диспансерний нагляд за дітьми з ФКУ повинні вести лікарі - генетики. При цьому участь в динамічному спостереженні за хворими та корекцію дієти мають проводити лікарі - дієтологи. В Київському ММГЦ проведена клінічна апробація гідралізатів білка для хворих на ФКУ виробництва фірми "Мілупа".
В Харківському ММГЦ проведена клінічна апробація "Тетрафену" (фірми "Нутрітек") з позитивними результатами. В Херсонській області 3 з 6 дітей відмовились від "Тетрафену" через побічні реакції.
В кількох областях України вирішене питання виготовлення безбілкового хліба.
Головний неонатолог МОЗ України професор О.Г. Суліма запропонувала розробити і подати на затвердження в МОЗ України Національну Програму "Скрінінг новонароджених на спадкові порушення обміну речовин".
Президент Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку професор І.Р. Бариляк висловився за створення ініціативної робочої групи з проблем ФКУ, яка повинна провести аналіз проблеми в масштабах України, розробити для подачі в МОЗ пропозиції та заходи щодо покращення діагностики, лікування, реабілітації хворих.
|
|
|
|
Серед ініціатив, які прозвучали на семінарі, було покращення інформаційного забезпечення лікарів і населення щодо ФКУ, а саме:
За результатами науково - практичного семінару було вирішено направити листа в МОЗ з пропозиціями щодо вирішення наболілих проблем, пов'язаних з ФКУ:
|
Інформація на цій сторінці є виключно точкою зору її автора, яку не обов’язково поділяють Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку, Американська Фундація “March of Dimes” чи будь-яка інша подібна організація. Наш сайт пропонує
інформацію переважно з метою
розповсюдження медичних знань. Не
використовуйте його в якості єдиного
джерела медичної інформації, або щоб
самостійно змінити процес лікування. Будь
ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди
звертайтесь за порадою до Вашого лікаря. |
||
Copyright 1998 - 2002 I.B.I.S. Захищено авторським правом. Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В. В., С. Л. | Зміст сторінки: Т. Сороцька | Переглянуто: Л. Євтушок |