Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку
В Рівненській і Херсонській областях розпочато пілотний проект "Пренатальні ультразвукові маркери алкогольного синдрому плода"
За даними наукових досліджень, в багатьох країнах світу від 3% до 10% вагітних жінок вживають щодня таку дозу алкоголю, яка є достатньою для ураження плода. Ці дані є свідченням надзвичайної актуальності проблем захворюваності, інвалідності та смертності дітей, пов’язаних з алкогольним синдромом плода в Україні.
Дитина, що зазнала негативного впливу алкоголю в утробі матері, страждає на недорозвиток мозку. Вона може мати важкі вроджені вади серця та інших органів, виражені відхилення у поведінці та адаптації до оточення, труднощі у навчанні та спілкуванні.
Дані досліджень підтверджують доречність включення консультування щодо зменшення вживання алкоголю вагітними жінками в процедуру проведення регулярних медичних оглядів.
Адже алкогольний синдром плода належить до вроджених вад розвитку, яким можна запобігти на 100% лише шляхом відмови від вживання алкоголю під час вагітності.
За сприяння УАПЗВВР та на базі створених в результаті її діяльності мережі ОМНІ-Центрів в Рівненській і Херсонській областях в 2005 році розпочато пілотний проект "Пренатальні ультразвукові маркери алкогольного синдрому плода" під керівництвом професора Кеннета Лайонса Джонса (університет Каліфорнії, Сан-Дієго, США). В координації проекту беруть участь також доктор Крістіна Чамберз (експерт з епідеміології) та доктор Ендрю Халл (експерт з пренатальної ультразвукової діагностики)
Директор УАПЗВВР проф. В. Вертелецький (зліва)
і проф. К. Джонс |
Слід відмітити, що протягом 2003 року була проведена підготовча робота та тренінги спеціалістів з діагностики алкогольного синдрому плода: лекції та семінари для лікарів неонатологів, педіатрів, акушерів-гінекологів, пренатальної УЗД, генетиків під керівництвом професора К. Джонса, докторів К. Чамберз та Е. Халла.
Практичне заняття з лікарями неонатологами
та генетиками |
1 квітня 2005 року в Херсоні та 4 квітня 2005 року в Рівному було підписано угоди про співпрацю у виконанні проекту між управліннями охорони здоров’я обласних державних адміністрацій, Каліфорнійським університетом (Сан-Дієго, США), Альянсом запобігання вродженим вадам розвитку та Українсько-Американською Програмою запобігання вродженим вадам розвитку. Угоди підписали: начальники управлінь охорони здоров’я Херсонської та Рівненської облдержадміністрацій, професор К.Л. Джонс, Президент Альянсу професор Ігор Бариляк. Даний проект є частиною дослідження, яке проводиться в Росії, США, Італії, Фінляндії, Південно-Африканській Республіці.
Після цього відбулось практичне заняття для лікарів-неонатологів, яке провів професор К.Л. Джонс. Під час перебування у Херсоні і Рівному він провів робочі зустрічі зі спеціалістами медико-генетичних консультацій та інформаційно-ресурсних ОМНІ–Центрів. Були обговорені питання, пов’язані з проведенням дослідження, метою якого є порівняння фізичного розвитку та розвитку мозку під час внутрішньоутробного розвитку дітей жінок, які зловживають алкоголем під час вагітності та дітей жінок, які вживають алкоголь у малих дозах або взагалі його не вживають.
Заняття з виконавцями пілотного проекту
в Рівненському ОМНІ-Центрі |
Зліва направо: перекладач, проф. К. Джонс,
проф. І. Бариляк, головний педіатр Рівненської області Є. Ремовська, начальник управління охорони здоров’я Рівненської обласної адміністрації М. Семанів |
На кожному з етапів проекту будуть дотримані всі вимоги щодо конфіденційності персоніфікованих даних.
Проект передбачає, що потенційна користь цього дослідження для матерів і їхніх дітей та суспільства переважатиме над можливим ризиком.
До участі в проекті залучені лікарі-гінекологи та неонатологи міста Рівне, Березнівського, Дубенського, Дубровицького, Здолбунівського та Сарненського районів Рівненської області, міста Херсон, Цюрупінського, Скадовського, Ново-Каховського, Голопристанського районів Херсонської області. Активну роль відіграють лікарі-генетики та лікарі ультразвукової діагностики відділення медико-генетичного центру ім. В. Поліщука, лікарі-неонатологи відділення патології новонароджених дітей Рівненської обласної дитячої лікарні, лікарі-генетики та лікарі ультразвукової діагностики Херсонської обласної медико-генетичної консультації, лікарі генетики та неонатологи відділення новонароджених дітей Херсонської обласної дитячої лікарні.
Переглянуто: Тетяна Віговська
|
Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за
порадою до Вашого лікаря. |
||
Copyright 1998 - I.B.I.S. Захищено авторським правом. |