| |
|
Зниження малюкової захворюваності і смертності на прикладі гастрошизису
1 Хмельницький ОМНІ-Центр, міська дитяча лікарня і перинатальний центр
2 Рівненський ОМНІ-Центр, обласний клінічний лікувально-діагностичний центр, обласна дитяча лікарня, медико-генетичний центр
3 Волинський ОМНІ-Центр, обласне дитяче територіальне медичне об'єднання
4 Херсонський ОМНІ-Центр, обласна дитяча лікарня
5 Кримський ОМНІ-Центр, Відділ лікувально-профілактичної допомоги дітям і матерям Міністерства охорони здоров'я Автономної республіки Крим, медико-генетичний центр
6 ОМНІ-Мережа, Університет Південної Алабами (Мобіл, США)
Підґрунтя: Гастрошизис – це патологія, яку часто можна діагностувати пренатально; якщо її якнайскоріше і ефективно почати лікувати, можна покращити шанси виживання дитини. Частота гастрошизису за даними ОМНІ-Мережі, представленими до Європейського реєстру вродженої патології (ЄВРОКАТ) протягом 2005-2006 років, складає 6,27 на 10000 живонароджених. Гастрошизис можна розглядати в якості сигнальної патології з точки зору оцінки ефективності пренатальної діагностики, неонатальної тактики і хірургічних втручань. Метою даного дослідження було зробити свій внесок у покращення охорони здоров’я дітей і матерів, яке ґрунтується на доказовій медицині, з метою зниження малюкової смертності, захворюваності і рівня порушень розвитку дітей в Україні. (Див. супутні тези доповіді Ю. Коржинського і Н. Афанасьєвої).
Методи: Проведено аналіз 143 випадків гастрошизису, зареєстрованих реєстрами ОМНІ-Мережі, а також відповідних історій хвороби та інших джерел інформації.
Результати: Попередній аналіз показав, що в Україні гастрошизис часто діагностується пренатально (71%). Високим є рівень переривання вагітності з цієї причини (54% проти 14% в Європі за даними ЄВРОКАТу 2001-2006 років). Серед живонароджених українських дітей гастрошизис є, як правило, ізольованою патологією (80%). В Україні гастрошизис приводить до високої летальності (59% у порівнянні з 13% в США). Основною причиною високої смертності є пізня доставка дітей в спеціалізовані медичні заклади, а також висока частота післяопераційних ускладнень.
Висновки: Попередній аналіз підтверджує неформальну думку, що можна врятувати сотні життів українських малюків покращенням існуючої системи транспортування дітей, вдосконаленням регіоналізації і досвіду хірургів-педіатрів та інших дитячих спеціалістів. Покращення стану в цій сфері також вплине і на лікування дітей із спинно-мозковою килою, вадами серця та іншими нелетальними аномаліями. Тому, це і супутні дослідження ОМНІ-Мережі будуть продовжені і поширені на 4 регіони України. (Див. супутні тези доповіді Ю. Коржинського).
Постер, який був представлений на 1-му саміті країн Центральної і Східної Європи
з преконцепційного здоров'я і запобігання вродженим вадам розвитку
(Будапешт, 27-30 серпня 2008 р.)
Клікніть на частині, щоб побачити деталі