View this page in English       

Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку


Результати діяльності та критерії реалізації мети програми

Мета № 5. Підтримка програм збагачення борошна фолієвою кислотою, як ініціативи з покращання громадського здоров’я.


Одним з основних напрямків роботи Програми є сприяння впровадженню сучасних технологій профілактики вроджених вад розвитку. Було привернуто особливу увагу до запобігання вадам невральної трубки, ситуація з якими в Україні характеризується як епідемічна. Зокрема, були проведені дві конференції за участю іноземних спеціалістів, організовані Академією медичних наук України, МОЗ України, Українсько-Американською Програмою запобігання ВВР ("Вплив фолієвої кислоти на людину. Від науки до практичної охорони здоров’я", 13 червня 2001 року та "УАПЗВВР: здобутки та перспективи", 28 листопада 2001 року), на яких була визначена стратегія щодо профілактики цієї патології. Рекомендовано використати досвід передових країн зі збагачення продуктів харчування (борошна та хлібопродуктів) фолієвою кислотою з метою попередження вроджених вад невральної трубки.

29 листопада 2001 року з ініціативи української делегації у м. Мінську відбулося засідання робочої групи експертів ВООЗ, на якому були детально обговорені ці проблеми. Пропозиції української делегації були підтримані і в документі конференції міститься “Звернення до керівників країн світу” (в першу чергу Європи) про необхідність впровадження фортифікації продуктів харчування фолієвою кислотою, як високоефективного методу попередження вад невральної трубки.

Відповідно до рішення групи експертів, в Україні було підготовлено звернення до віце-прем’єра В.П. Семиноженка про необхідність державного забезпечення фортифікації продуктів харчування, який доручив ряду організацій вивчити цю проблему і підготувати проект Постанови Кабінету Міністрів України.

Основні події в хронологічному порядку:

  • Ініціатива УАПЗВВР щодо збагачення продуктів харчування фолієвою кислотою була підтримана головами 8 обласних державних адміністрацій, що виражено в підписаних ними Деклараціях.
  • Лист губернатора Волинської області до міністра охорони здоров’я України Москаленка В.Ф. щодо фортифікації борошна у Волинській області.
  • Спільні рекомендації по фортифікації продуктів фолієвою кислотою ЮНІСЕФ, Центру по контролю за хворобами (CDC, США), Медичної школи ім. Роллінза (США), та Університету Південної Алабами (США) направлені Президенту України через Академію медичних наук (11 червня 2001 року).
  • Міжнародна конференція "Вплив фолієвої кислоти на людину, від науки до практичної охорони здоров’я" (13 червня 2001 року, м. Київ, Україна). Доповідь професора Г. Оуклі (відділення епідеміології медичної школи ім. Роллінза університету Еморі (США), на тему "Революція у поглядах на фолієву кислоту". Координатором ініціативної групи з запровадження фортифікації продуктів харчування фолієвою кислотою в Україні вибраний віце–президент АМНУ академік Ю.І. Кундієв.
  • Preparation of recomendations concerning fortification of nutrition with folic acid
    Підготовка рекомендацій по фортифікації продуктів харчування фолієвою кислотою.
    Зліва направо: проф. Годфрі П. Оуклі молодший - професор епідеміології медичної
    школи Роллінза університету Еморі (США); проф. Глен Ф. Маберлі - консультант
    ЮНІСЕФ; п. O. Радзієвська, головний спеціаліст з медичних програм Агентства США
    з міжнародного розвитку (USAID); п. Мікаел Алексанян - Керівник українського
    відділення ЮНІСЕФ; п. Джекі Ноулз – відділ харчування матерів і дітей Центру по
    контролю за захворюваннями в Атланті (США); проф. В. Вертелецький - директор
    Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку

  • Створення 28 листопада 2001 року ініціативної групи по запровадженню фортифікації продуктів харчування фолієвою кислотою на території України. (Міжнародна конференція "Українсько-Американська Програма запобігання вродженим вадам розвитку: здобутки і перспективи").


  • Working Presidium
    Робоча президія конференції. Зліва направо: проф. Ю. Кундієв,
    Віце-Президент Академії медичних наук України; проф. С. Бережнов,
    заступник головного санітарного лікаря Міністерства охорони здоров'я
    України; п. О. Радзієвська, головний спеціаліст медичних програм Агенства
    США з міжнародного розвитку (USAID); проф. В. Вертелецький, директор
    Українсько-Американської Програми запобігання вродженим вадам розвитку;

  • Зустріч проф. В. Вертелецького з державним секретарем МОЗ України п. С.В. Шевчуком 6 грудня 2001 року. Обговорені питання збагачення харчових продуктів фолієвою кислотою.


  • Лист міністра охорони здоров’я В.Ф. Москаленка до віце-прем’єр-міністра України В. Семиноженка про необхідність збагачення борошна фолієвою кислотою. Дано доручення відповідним міністерствам та установам вивчити це питання та внести пропозиції, а при необхідності підготувати проекти документів щодо проведення пілотного проекту з фортифікації фолієвою кислотою продуктів харчування для первинної профілактики вроджених вад нервової системи на базі борошномельних заводів Волинської області.


  • В червні 2001 року Президент України Л.Д. Кучма ознайомився з роботою УАПЗВВР під час свого візиту у Волинську область. Президент високо оцінив роботу УАПЗВВР. Особливу увагу він приділив значенню збагачення продуктів харчування фолієвою кислотою в Україні з метою запобігання ВНТ та інших захворювань. Йому були передані матеріали щодо даного питання для їх вивчення при підготовці до майбутньої спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН, на якій планувалося розглянути питання захисту здоров’я дітей на планеті.


  • President of Ukraine Mr. L. Kuchma during his visit to Volyn OMNI-Center
    Президент України Л.Д.Кучма під час свого перебування
    у Волинському центрі УАПЗВВР

  • За ініціативи Програми і при підтримці Академії медичних наук України був створений Національний Альянс із збагачення харчових продуктів (НФА). Президентом цього Альянсу є директор інституту медицини праці АМН України академік Ю.І. Кундієв, віце-президентом - Президент Української зернової асоціаціїї М. Компанець, секретар-скарбник - директор УАПЗВВР проф. В. Вертелецький. НФА об’єднав партнерів різних галузей народного господарства, зацікавлених у впровадженні проекту з фортифікації в Україні.


  • President of National Fortification Alliance Acad. Y. Kundiev (to the left) and Prof. W. Wertelecki, Director of the Ukrainian-American Birth Defects Program
    Президент НФА академік Ю.І. Кундієв (зліва) і директор УАПЗВВР
    проф. В. Вертелецький

  • У січні 2003 року в м. Києві відбулася зустріч з представниками Міністерства охорони здоров’я України, Академії медичних наук України, представниками державної і регіональної влади, керівниками сільськогосподарського сектора та інших стратегічних партнерів в Україні, на якій було схвалено створення Національного фортифікаційного альянсу (НФА) і розглянуто проект “Пропозиція фортифікації борошна в Україні”. Цей проект був підготовлений силами УАПЗВВР за участю іноземних партнерів: експерта з питань епідеміології вроджених вад розвитку професора Г. Оуклі (Атланта, США) та експерта з питань технології збагачення борошна пана П. Ранума (США). Для ефективного впровадження на всій території України виробництва збагаченого борошна проект передбачає створення необхідної інфраструктури, підготовку відповідної законодавчої бази, створення центру мікронутріції, створення національної лабораторії для кількісного контролю збагаченої продукції та інше. Для отримання необхідної фінансової підтримки “Пропозиція про фортифікацію борошна в Україні” була представлена до Глобального альянсу з покращення харчування (GAIN) у Женеві у лютому 2003 року.


  • Важливою передумовою успіху національного проекту збагачення пшеничного борошна фолієвою кислотою і залізом є пілотний проект фортифікації борошна, проведення якого планується в Луцьку на комбінаті хлібопродуктів № 2. Протягом 2003 року були підготовлені і затверджені технологічні документи, необхідні для випуску борошна. У лютому Інститутом гігієни та медичної екології АМН України було проаналізовано зразок преміксу “U11” фолієвої кислоти та заліза і дозволено його використання на млинах. В травні у Волинському обласному відділі Державного Комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики зареєстровано нормативний документ “Технічні умови фортифікації пшеничного борошна фолієвою кислотою та залізом”, а у листопаді - зареєстровано нормативний документ “Вироби хлібобулочні збагачені фолієвою кислотою та залізом. Технічні умови”.


  • У червні 2003 року делегація УАПЗВВР у складі директора Програми професора В. Вертелецького, директора Альянсу запобігання вродженим вадам розвитку професора І. Бариляка, генерального директора Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання п. Г. Ващиліна, консультанта з епідеміології вроджених вад п. К. Анделіна (Атланта, США), консультанта з питань громадської охорони здоров’я п. О. Труш відвідали Луцький комбінат хлібопродуктів № 2 і обговорили готовність млина до початку пілотного проекту. Пізніше, в Києві відбулася зустріч присвячена технічним питанням впровадження проекту фортифікації, на якій були присутні директори млинів, представники Міністерства охорони здоров’я, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), члени НФА.


  • Mr. P. Ranum, Consultant in Micronutrient Fortification of Cereal Grain Foods (second to the right) during his visit to Lutsk Mill #2
    Експерт з питань технології збагачення борошна п. П. Ранум
    (другий справа) під час візиту на Луцький комбінат хлібопродуктів № 2

  • “Пропозиція фортифікації борошна в Україні”, представлена на конкурс проектів до GAIN в лютому 2003 року, не була обрана для фінансування, але Україні було запропоновано подати оновлений проект “Пропозиції” на другий етап конкурсу. Пропозиція була опрацьована силами УАПЗВВР і новий варіант подано до GAIN 1 жовтня 2003 року.





  • Go to Previous Page Go to Table of Contents Go to Next Page

                  Шукати в IBIS
     
      Пошук забезпечує FreeFind  
             

    Наш сайт пропонує інформацію переважно з метою розповсюдження медичних знань. Не використовуйте його в якості єдиного джерела медичної інформації, або щоб самостійно змінити процес лікування. Будь ласка, прочитайте повний текст попередження. Завжди звертайтесь за порадою до Вашого лікаря.

    Copyright 1998 - I.B.I.S. Захищено авторським правом.

    Спонсор: I.B.I.S. | Концепція сайту: В. В., С. Л.
    Email: Webmaster


    30/July/2004 sl